Valitse sivu

S- ja C-tasojen tuomarit sekä otteluvalvojat

Tuomareiden ja otteluvalvojien yhteystiedot löytyvät jatkossa pesäpallon uudesta tulospalvelujärjestelmästä (vaatii kirjautumisen).

Superpesis-tuomarit (A) 2024

Antti Aine, Turku
Jan Brandt, Jyväskylä
Samuli Eeva, Turku
Jan Karjalainen, Jyväskylä
Suvi Kaukovalta, Espoo
Ari Kiviniemi, Kauhajoki
Miko Kotiniemi, Hyvinkää
Eki Kutvonen, Varkaus
Mika Kääriäinen, Kouvola
Mikko-Jussi Laakso, Lieto
Patrik Lahti, Espoo
Jouni Laitinen, Ylöjärvi
Peter Laitio, Seinäjoki
Jukka Marttala, Seinäjoki
Arttu Moisio, Savonlinna
Ari Mustonen, Riihimäki
Ossi Muurainen, Jyväskylä
Jesse Mäkinen, Loimaa
Tommi Nupponen, Jyväskylä
Immo Rautiainen, Oulu
Kosti Rautiainen, Oulu
Sami Ritola, Kangasala
Jari Saaranen, Haapajärvi

Superpesistuomarit

Superpesistuomareilla on mahdollisuus viheltää kaikkia sarjatasoja, mutta kaudesta 2023 lähtien ensisijainen sarjataso, SA (miesten Superpesis) ja SB (naisten Superpesis ja miesten Ykköspesis), on selkeämmin määritelty.

Otteluvalvojat

Otteluvalvojat toimivat lähinnä Superpesiksen ja miesten Ykköspesiksen otteluissa. Lisäksi tuomarit voivat toimia otteluvalvojina alempien tasojen otteluissa.

C-tason tuomarit

C-tason tuomarit viheltävät peli- ja syöttötuomareina naisten Ykköspesistä, miesten suomensarjaa, poikien Superpesistä sekä näistä alempien sarjatasojen otteluita. Lisäksi C-tason tuomarit toimivat usein pesätuomareina Superpesiksessä ja miesten Ykköspesiksessä.

Superpesis-tuomarit (B) 2024

Ari Aumo, Jyväskylä
Jussi Harju, Janakkala
Tuomas Harju, Lahti
Akseli Heikkilä, Alajärvi
Tero Heikkilä, Loimaa
Jani Heinineva, Ilmajoki
Kalle Hietanen, Vantaa
Kati Hiltunen, Tampere
Kristian Hirsimäki, Seinäjoki
Tuomo Holopainen, Joensuu
Maarit Hotakainen, Halsua
Juha Hujanen, Pori
Juuso Hyvönen, Sotkamo
Ville Hämeenniemi, Seinäjoki
Tommi Keränen, Rovaniemi
Juhani Kirves, Kempele
Olli Korhonen, Sotkamo
Joona Korpela, Kempele
Riku Kuisma, Reisjärvi
Jarno Kuokkanen, Tampere
Petri Käkönen, Hyvinkää
Onni-Eemeli Laakso, Lieto
Jukka Laaksonen, Loimaa
Tiia Lahtinen, Lahti
Matias Laukkanen, Raisio
Minna-Mari Löytökorpi, Pori
Tomi Mustonen, Laitila
Jari Mäkynen, Seinäjoki
Arto Määttä, Lahti
Jarkko Neiglick, Vaasa
Sari Palokari, Tampere
Joonas Rantaniemi, Vaasa
Oskari Rantomaa, Loimaa
Aki-Pekka Rissanen, Oulu
Ville Ritola, Vaasa
Jani Rutanen, Jyväskylä
Teemu Römpötti, Seinäjoki
Mika Salmenautio, Lapua
Suvi-Maria Sirola, Oulu
Jussi Tikanmäki, Pyhäjärvi
Pekka Tikanmäki, Pyhäjärvi
Waltteri Uurasjärvi, Kankaanpää
Jakob Vikström, Loimaa
Markus Yli-Jokipii, Tampere

C-tason tuomarit 2024: Etelä-Karjala

Toomas Häkkinen, Imatra
Jenny Ikälä, Lappeenranta
Panu Kosonen, Ruokolahti
Jussi Kuittinen, Imatra
Osku Kylmä, Lappeenranta
Miro Kähkönen, Lappeenranta
Jesse Ryyppö, Ruokolahti

C-tason tuomarit 2024: Etelä-Pohjanmaa

Siiri Antila, Seinäjoki
Salla Harju, Lappajärvi
Nestori Heikkilä, Alajärvi
Heidi Huhta, Lapua
Tiia Huovinen, Vaasa
Matias Hyytiäinen, Alajärvi
Päivi Kerola, Lapua
Pasi Keskinen, Vähäkyrö
Joni Koivunen, Jalasjärvi
Fanny Kotamäki, Seinäjoki
Juha Kuoppala, Seinäjoki
Ari Latvala, Vaasa
Kia Marttala, Seinäjoki
Vilma Marttala, Seinäjoki
Aada Mäkinen, Seinäjoki
Hanna Puska, Kurikka
Arto Räty, Laihia
Elli Räty, Laihia
Niklas Römpötti, Seinäjoki
Hertta Turja, Seinäjoki
Aaron Tusa, Alavus
Joni Vainionpää, Alavus
Pihla Vaissi, Lapua
Aimo Vieri, Seinäjoki

C-tason tuomarit 2024: Etelä-Suomi

Niilo Heinonen, Hyvinkää
Antti Järvinen, Janakkala
Tero Kapanen, Hyvinkää
Mikko Kivikoski, Vantaa
Tuomas Kärkimaa, Vihti
Hermanni Laulainen, Kerava
Saaga Markkanen, Helsinki
Ville Mustonen, Riihimäki
Teppo Sihvonen, Helsinki
Risto Ylijoki, Helsinki

C-tason tuomarit 2024: Häme

Vilma Heikkonen, Tampere
Jessika Kärkkäinen, Tampere
Joel Lovikka, Tampere
Jonna Hodgson, Tampere
Jari-Matti Ollila, Tampere
Vihtori Paananen, Tampere
Jaakko Peltokangas, Tampere
Tommi Riikonen, Tampere

C-tason tuomarit 2024: Kainuu

Joni Heikkinen, Kajaani
Olavi Heikkonen, Sotkamo
Manu Kyllönen, Sotkamo
Niki Meriläinen, Sotkamo
Juuso Qvick, Sotkamo
Teemu Saarela, Kajaani
Ville Seppänen, Kajaani
Kati Sirviö, Kajaani

C-tason tuomarit 2024: Keski-Pohjanmaa

Siiri Hietaharju, Oulainen
Mika Jämsä, Toholampi
Riina Kuisma, Reisjärvi
Panu Puputti, Kinnula
Salla Puputti, Kinnula
Iiro Seppälä, Ylivieska
Timo Sornikoski, Haapajärvi

C-tason tuomarit 2024: Keski-Suomi

Miika Harju, Jyväskylä
Kim Karjalainen, Jyväskylä
Kalle Lampinen, Jyväskylä
Matti Majamäki, Jyväskylä
Eemil Mustonen, Jyväskylä
Tatu Rauhamäki, Jyväskylä
Santtu Soanjärvi, Jyväskylä
Väinö Virkkunen, Jyväskylä

C-tason tuomarit 2024: Kymenlaakso

Eero Aspberg, Kouvola
Jere Heikkilä, Hamina
Eemeli Laine, Kouvola
Roni Lappalainen, Hamina
Miki Likander, Kouvola
Manu Majanne, Kouvola
Niko Manula, Kouvola
Leevi Mättö, Kouvola
Minttu Niinivuori, Kouvola
Lenni-Oliver Ripatti, Kouvola
Jesse Salmela, Miehikkälä
Joonas Salmela, Miehikkälä
Otto Viinamäki, Kouvola

C-tason tuomarit 2024: Pohjois-Karjala

Aksu Kylmä, Joensuu
Henna Lahtinen, Joensuu
Jari Liukku, Kitee
Mikko Miettinen, Joensuu
Sami Partanen, Kitee
Lassi Vasarainen, Kitee
Pinja Vattulainen, Joensuu

C-tason tuomarit 2024: Pohjois-Savo

Sanna Happonen, Siilinjärvi
Jani Hämäläinen, Kuopio
Kristian Korolainen, Kuopio
Rauno Piiroinen, Siilinjärvi
Ada Rothström, Varkaus
Jan Rothström, Varkaus
Jarmo Pöllänen, Siilinjärvi

C-tason tuomarit 2024: Pohjois-Suomi

Topi Haapaniemi, Simo
Erno Hanhela, Oulu
Erkki Holma, Kempele
Kai Honkanen, Oulu
Lauri Kemppainen, Oulu
Weera Kujala, Simo
Maria Kunnari, Rovaniemi
Veikka Luimula, Raahe
Lotta Nenola, Oulunsalo
Jarmo Savukoski, Oulu
Vili Stilll, Rovaniemi

C-tason tuomarit 2024: Satakunta

Olli Ahola, Eura
Anna Bergius, Säkylä
Hilma Haapala, Pori
Eeli Hakala, Pori
Lauri Junnikkala, Ulvila
Toni Lehtinen, Rauma
Anu Lähdeniemi, Rauma
Toni Muhonen, Kankaanpää
Oskari Pätsi, Pori
Tero Tamminen, Pori
Miska Tervo, Eurajoki
Arvo Yli-Rajala, Kankaanpää

C-tason tuomarit 2024: Varsinais-Suomi

Joonas Julkunen, Turku
Vilma Jämsä, Turku
Emma Kivilä, Loimaa
Samuel Kärkkäinen, Naantali
Santeri Linden, Rusko
Lauri Nikulainen, Rusko
Luukas Seuranen, Humppila