Valitse sivu

Palkittuja tuomareita

Vuoden tuomarit
VuosiTuomari/tuomarikaksikko Kultainen pilli
2020Tommi NupponenOssi MuurainenOssi Muurainen
2019Joona TervonenImmo Rautiainen
2018Jussi-Pekka AnttilaJyrki RajaniemiAri Kiviniemi
2017Tommi NupponenAri Kiviniemi
2016Ari KiviniemiAri Kiviniemi
2015Matti LähteenmäkiMatti Lähteenmäki
2014Peter LaitioMatti Lähteenmäki
2013Matti LähteenmäkiMatti Lähteenmäki
2012Jyrki RajaniemiMatti Lähteenmäki
2011Jussi-Pekka AnttilaRami Rintamäki
2010Antti AineOssi Muurainen
2009Juha AsunmaaRami Rintamäki
2008Rami RintamäkiTimo Siekkinen
2007Ossi MuurainenAntti Aine
2006Antti AineAntti Aine
2005Tero HallilaMatti Lähteenmäki
2004Tommi Nupponen
2003Sami Seppälä
2002Pekka Salovaara
2001Matti Lähteenmäki
2000Reijo Kauhanen
1999Jussi Nieminen
1998Matti Lähteenmäki
1997Tapio Juntunen
1996Harri Tuomikoski
1995Jouni Ojala
1994Veli-Matti Kallionpää
1993Paavo Pitkänen
1992Pekka Mäenpää
1991Jarmo Kokkonen
1990Pekka Käyhkö
1989Jarmo Terho
1988Jarmo Terho
1987Raimo Hänninen
1986Jorma Knihtilä
1985Vesa Hämäläinen
1984Jaakko Hirvonen
1983Raimo Merivalo
1982Seppo Suuronen
1981Tapio Juntunen
1980Raimo Merivalo
1979Reijo Koskinen
1978Vesa Hämäläinen
1977Jarmo Kokkonen
1976Jari Haapakoski
1975Matti Vanhala
1974Raimo Syrjänen
1973Antti Kilpeläinen
1972Mikko Kivistö
1971Aarre Huovila
1970Antti Heinonen
1969Kalevi Rantakangas
1968Hans Porras
1967Kauko Leino
1966Risto Lamppu
1965Pentti Kokko
1964Keijo Takamäki
1963Sulo Lipsanen
1962Keijo Takamäki
1961Kullervo Reinikainen
1960Erkki Heikkilä
1959Simo Ristonmaa
1958Matti Rauko
1957Erkki Heikkilä
200 ottelua peli- ja/tai syöttötuomarina miesten Superpesiksessä
Tuomarin nimiUraOttelumäärä
Ossi Muurainen1999-520
Matti Lähteenmäki1995-2015507
Tommi Nupponen1999-476
Jouni Ojala1992-2019464
Antti Aine2000-417
Ari Kiviniemi1999-387
Veli-Matti Kallionpää1983-2001339
Tero Hallila1991-2007335
Peter Laitio2000-317
Jussi Nieminen1994-2016303
Mika Kääriäinen2000-264
Raimo Merivalo1972-1991262
Jarmo Kokkonen1974-1991258
Jesse Mäkinen2006-243
Jaakko Hirvonen1974-1991242
Jani Alakangas2004-2019237
Paavo Pitkänen1985-2001236
Vesa Hämäläinen1972-1991225
Jyrki Käki1994-2011223
Tapio Juntunen1973-2002219
Pekka Salovaara1989-2003217
Pekka Mäenpää1988-99215
Jyrki Rajaniemi2007-2018215
Raimo Hänninen1981-1993213
Jarmo Terho1978-1994207
Jussi-Pekka Anttila2008-2018201
Jorma Knihtilä1972-1989200
Vuoden ykköspesistuomarit
VuosiYkköspesistuomari 
2020Ei valittu
2019Anna Hakala
2018Immo RautiainenKosti Rautiainen
2017Kristian Hirsimäki
2016Aki-Pekka Rissanen
2015Waltteri Uurasjärvi
2014Niko Rousku
2013Mikko-Jussi Laakso
2012Kati Rantala
2011Jani Kontiola
2010Harri Mantila
2009Jouni Laitinen
2008Kalle Hietanen
2007Aleksi Kortelainen
2006Rami Rintamäki
2005Jyrki Rajaniemi
2004Lippo Suominen
2003Jukka Härkönen
2002Reijo Partinen
2001Mikko Valtonen
Vuoden otteluvalvojat
VuosiOtteluvalvoja
2020Timo Päivinen
2019Tero Hallila
2018Jari Uusitalo
2017Reijo Kauhanen
2016Tapani Pekkarinen
2015Mikko Valtonen
2014Jouni Ensomaa
2013Jukka Härkönen
2012Jukka Härkönen
2011Timo Siekkinen
2010Raimo Merivalo
2009Jukka Härkönen
Vuoden nuorisotuomarit
VuosiNuorisotuomari
2020Ei valittu
2019Eetu Knutars
2018Riku Villikka
2017Ada Rothström
2016Mikko Hämäläinen
2015Aleksi Karttunen
2014Sanimaria Selinko
2013Manu Vartia
2012Santeri Hietala
2011Niina Lämsä
2010Joona Tervonen
2009Piritta Savola
2008Risto Kiviharju
2007Pekko Lipsanen
2006Emma Kivimäki
2005Tommi Maronen
2004Heikki Mäkäräinen
2003Joel Lingman
2002Miika Koskela
2001Inka Lehtinen
2000Heidi Kunnari
1999Jussi-Pekka Anttila
1998Kati Rantala
1997Janne Hannula
1996Anna-Rella Kuismanen
1995Lari-Pekka Kyllönen
1994Pilvi Pursiheimo
1993Tero Ruuskanen
1992Liina Reilin
1991Lippo Suominen
1990Taina Hannula
1989Marjo Vepsäläinen
1988Harri Tuomikoski
1987Eeva Nygård
1986Juhana Virtanen
1985Pirjo Mäkelä
1984Pekka Haapalainen
1983Saara Merasto
Leireillä palkittuja tuomareita
VuosiLeiriTyttötuomariPoikatuomari
2019Naperoleiri, Kankaanpää
2019Tenavaleiri, EspooAmanda Julkunen, LaitilaMiska Tervo, Eurajoki
2019Suurleiri, OuluSalla Tegelberg, KajaaniTom Rothström, Varkaus
2019Nuorisoleiri, HyvinkääLaura Salmi, MuhosEetu Knutars, Lappeenranta
2018Naperoleiri, HaapajärviSiiri Tiainen, JoensuuPetteri Savelainen, Reisjärvi
2018Tenavaleiri, KouvolaNea Korpi, PeräseinäjokiTatu Rauhamäki, Jyväskylä
2018Suurleiri, TampereSalla Tegelberg, KajaaniTapio Kärkimaa, Kempele
2018Nuorisoleiri, SeinäjokiNeea Koikkalainen, HyvinkääOtto Heijari, Hamina
2017Naperoleiri, HaminaAnna Palmroth, UlvilaEeli Hakala, Pori
2017Tenavaleiri, SotkamoAino Perkiö, SeinäjokiMatias Lankio, Seinäjoki
2017Suurleiri, TurkuEmmi Ervasti, KempeleJoonas Salmela, Hamina
2017Nuorisoleiri, OuluVilma Toimela, KouvolaLauri Saarni, Kaarina
2016Naperoleiri, YlivieskaSiiri Pulkkinen, SiilinjärviValtteri Valle, Lappeenranta
2016Tenavaleiri, HyvinkääHanna Lammela, OuluRiku Villikka, Kouvola
2016Suurleiri, RaumaSuvi-Maria Sirola, NaantaliOtto Heijari, Hamina
2016Nuorisoleiri, ImatraVilja Turunen, NivalaMikko Hämäläinen, Oulu
2015Naperoleiri, RuovesiSiiri Pulkkinen, SiilinjärviHannes Haavisto, Hyvinkää
2015Tenavaleiri, SiilinjärviNoora-Eveliina Kuusinen, KauhajokiMikko Hämäläinen, Oulu
2015Suurleiri, JyväskyläSuvi Hämäläinen, JärvenpääJoona Silvennoinen, Lahti
2015Nuorisoleiri, OuluMiina Hannula, TurkuAleksi Mansikkamäki, Vähäkyrö
2014Naperoleiri, LappeenrantaSiiri Leppänen, HämeenkyröTom Rothström, Varkaus
2014Tenavaleiri, HaapajärviEsteri Kalliomäki, JokioinenRami Ruokojärvi, Kempele
2014Suurleiri, Loimaa-PöytyäLaura Karhumäki, SeinäjokiJanne Kilponen, Simo
2014Nuorisoleiri, SeinäjokiSanimaria Selinko, HämeenlinnaPatrik Lahti, Kirkkonummi
2013Naperoleiri, UlvilaMiina Hannula, RaisioRami Ruokojärvi, Kempele
2013Tenavaleiri, Vihti*Janne Malinen, Sotkamo
2013Suurleiri, KempeleHenna Hassinen, SeinäjokiJoonas Rantaniemi, Vähäkyrö
2013Nuorisoleiri, TurkuNoora Åman, OulunsaloManu Vartia, Hämeenkyrö
2012Naperoleiri, TampereHelena Vainisalo, HelsinkiAleksi Halme, Vantaa
2012Tenavaleiri, SotkamoElla Takala, VeteliTeemu Väänänen, Kiiminki
2012Suurleiri, VarkausKati Hiltunen, OuluPetteri Hanka, Kurikka
2012Nuorisoleiri, SeinäjokiMinna Muhonen, JyväskyläSanteri Hietala, Ylivieska
2011Naperoleiri, LappajärviNiina Musikka, HaminaAnttoni Jakobsson, Vaasa
2011Tenavaleiri, RaumaNina Rantanen, EspooAntti Järvinen, Janakkala
2011Suurleiri, Loimaa-PöytyäHanna Perälä, VarkausSanteri Hietala, Ylivieska
2011Nuorisoleiri, JyväskyläNiina Lämsä, KiiminkiAntti-Jussi Hautamäki, Koskenkorva
2010Naperoleiri, JoensuuEmilia Honkanen, JyväskyläJaakko Matola, Ylivieska
2010Tenavaleiri, HaapajärviRiina Kokkonen, MuhosEetu Suni, Kempele
2010Suurleiri, PoriNiina Lämsä, KiiminkiArttu Moisio, Varkaus
2010Nuorisoleiri, OuluAino Poutiainen, HelsinkiJoona Tervonen, Kauhava
2009Naperoleiri, YlivieskaKerttu Aho, PoriSanteri Hietala, Ylivieska
2009Tenavaleiri, SiilinjärviNiina Lämsä, KiiminkiAleksi Jakobsson, Vaasa
2009Suurleiri, Lohja ja VihtiKirsi Latvala, LapuaMarko Saatsi, Lohja
2009Nuorisoleiri, SeinäjokiPiritta Savola, LappajärviJoona Tervonen, Kauhava
2008Naperoleiri, KempeleMaija Huovinen, OulunsaloRiku Karppinen, Kempele
2008Tenavaleiri, KankaanpääSara Väyrynen, HelsinkiKristian Koskinen, Kankaanpää
2008Suurleiri, KajaaniMarika Lämsä, KiiminkiAarne Puisto, Espoo
2008Nuorisoleiri, TurkuHeli Välikangas, ToholampiRisto Kiviharju, Ulvila
2007Naperoleiri, KeravaLaura Kangas, KempeleJanne Teittinen, Hyvinkää
2007Tenavaleiri, LappeenrantaLotta Klemetti, HelsinkiAntti Heikkilä, Oulainen
2007Suurleiri, VarkausAnna Hakala, TurkuJuho Lamponen, Vantaa
2007Nuorisoleiri, TampereSalla Koskinen, NurmoPanu Kolsi, Jyväskylä
2006Naperoleiri, JalasjärviViivi Koivumäki, NurmoJoakim Tervonen, Kauhava
2006Tenavaleiri, SotkamoMarika Lämsä, KiiminkiMarkus Kangasvieri, Ylivieska
2006Suurleiri, Loimaa-PöytyäPaula Jukarainen, MikkeliPekko Lipsanen, Lahti
2006Nuorisoleiri, JyväskyläSalla Koskinen, NurmoJaakko Kaunisto, Vimpeli

*) Tyttötuomaria ei erikseen palkittu

Miesten Itä-Länsi-otteluiden peli- ja syöttötuomarit
VuosiPaikkakuntaPelituomariSyöttötuomari
2020Ei pelattu
2019SeinäjokiJoona TervonenTuro Timo
2018JoensuuJyrki RajaniemiJussi-Pekka Anttila
2017ImatraTommi NupponenOssi Muurainen
2016KouvolaJouni LaitinenMika Kääriäinen
2015HyvinkääJussi NieminenAri Kiviniemi
2014SeinäjokiJouni OjalaJussi-Pekka Anttila
2013HyvinkääKari KoskelainenMatti Lähteenmäki
2012SotkamoJyrki RajaniemiJesse Mäkinen
2011KouvolaPeter LaitioJani Alakangas
2010HelsinkiJuha AsunmaaHannu Vartiainen
2009KuopioJuha LaurilaMika Kääriäinen
2008RaaheNiko KaukovaltaAntti-Jussi Hirvonen
2007KouvolaTimo PäivinenTero Ruuskanen
2006KiteeAntti AineAri Kiviniemi
2005OuluJaakko KorkonenMikko-Jussi Laakso
2004HyvinkääPetrikki TukiainenTimo Hilska
2003SotkamoTommi NupponenOssi Muurainen
2002SeinäjokiJyrki KäkiPetri Nummela
2001HaminaJussi NieminenSami Seppälä
2000OuluReijo KauhanenAntti Issakainen
1999SotkamoKari HenttonenMatti Lähteenmäki
1998SotkamoJouni OjalaEsa Pallas
1997HyvinkääJari RantalahtiJarmo Hinkkala
1996KiteeTero HallilaAhti Hannukainen
1995AlajärviHannu KokkalaArto Sikiö
1994LoimaaHannu KallionpääPaavo Pitkänen
1993SotkamoKai KarvonenPekka Mäenpää
1992SeinäjokiPekka SalovaaraTerho Valtonen
1991OuluJarmo KokkonenRaimo Merivalo
1990VimpeliJuha HaikolaKari Raitaniemi
1989ImatraPekka KäyhköVeli-Matti Kallionpää
1988VaasaJarmo TerhoReino Yrjänäinen
1987HelsinkiRaimo HänninenJuha Haikola
1986HelsinkiJorma KnihtiläPekka Käyhkö
1985HelsinkiVesa HämäläinenAulis Ruhtila
1984HelsinkiJaakko HirvonenJarmo Terho
1983HelsinkiRaimo MerivaloSeppo Timonen
1982HelsinkiSeppo SuuronenEsa Häkämies
1981HyvinkääJarmo KokkonenJorma Knihtilä
1980JyväskyläKari LeinoTapio Juntunen
1979ImatraReijo KoskinenRaimo Hänninen
1978SeinäjokiAntti KilpeläinenRaimo Merivalo
1977JyväskyläKauko LeinoVesa Hämäläinen
1976KouvolaMatti VanhalaTimo Ahlgren
1975SeinäjokiJuha EronenJuhani Palkola
1974HelsinkiPaavo SalonenVesa Hämäläinen
1973HyvinkääAntti KilpeläinenRaimo Reunanen
1972HelsinkiRaimo SyrjänenMartti Beloff
1971HelsinkiKosti-Heikki LahtiEsko Lignell
1970HelsinkiAntti HeinonenPauli Vuori
1970OuluPentti KerttulaKyösti Ylinenpää
1969KouvolaEsko LignellKeijo Saarijärvi
1969HelsinkiEsa PesonenKalevi Rantakangas
1968Helsinki
1967Helsinki
1966HelsinkiEero KokkoJouko Hyötyläinen
1965HelsinkiSakari PartanenMauri Oksanen
1964HelsinkiAlpo KoskiRisto Lamppu
1963Helsinki
1962HelsinkiMatti PennanenPentti Teno
1961HelsinkiPentti KiuruToivo Meskanen
1960HelsinkiKullervo ReinikainenEinari Melto
1959HelsinkiOnni PaavolaAatto Tuomikoski
1958HelsinkiMatti RaukoSimo Ristonmaa
1957HelsinkiLeo HannulaE. Heikkilä
1956HelsinkiOlavi KurikkaIlmari Laaksonen
1955SeinäjokiEino HalonenK. Savolainen
1954HelsinkiTopias PohjonenJouko Hyötyläinen
1953OutokumpuHeikki ViljanenKauko Salminen
1952HelsinkiT.SalonenP. Teuri
1951OuluEero HaukialaT. Lanamäki
1950HelsinkiOlli LaukkanenEero Haukiala
1949JyväskyläL. BergrothM. Huttunen
1948Helsinki
1947Lahti
1946Helsinki
1945Hamina
1943SeinäjokiKapt. J.KilpiVääp. Luhtala
1940HelsinkiOlavi SuvantoIlmari Honkanen
1939HelsinkiErkki Haru
1938HelsinkiAaro Kivilinna
1937HelsinkiErkki Asikainen
1936HelsinkiAaro Kivilinna
1935HelsinkiVille Lindström
1934HelsinkiNiilo MikkolaVilho Nordström
1933HelsinkiLauri RuoholaVilho Nordström
1932HelsinkiVilho Nordström
Naisten Itä-Länsi-otteluiden peli- ja syöttötuomarit
VuosiPaikkakuntaPelituomariSyöttötuomari
2020Ei pelattu
2019SeinäjokiAnna HakalaArttu Moisio
2018JoensuuKosti RautiainenImmo Rautiainen
2017ImatraJaakko KuronenManu Majanne
2016KouvolaSuvi KaukovaltaKalle Hietanen
2015HyvinkääNiko RouskuSami Ritola
2014SeinäjokiKati RantalaJari Mäkynen
2013HyvinkääJouni LaitinenMartti Lielahti
2012SotkamoJukka-Pekka RaatikainenJussi-Pekka Anttila
2011KouvolaKari KoskelainenMikko Meriläinen
2010HelsinkiRami RintamäkiJesse Mäkinen
2009KuopioPeter LaitioJani Alakangas
2008RaaheJuha AsunmaaHannu Vartiainen
2007KouvolaJuha LaurilaMika Kääriäinen
2006KiteeTimo PäivinenTimo Hilska
2005OuluMika KarhulaJussi Mäntymaa
2004HyvinkääJouni OjalaTero Ruuskanen
2003SotkamoAntti AineMatti Lähteenmäki
2002SeinäjokiJaakko KorkonenAri Kiviniemi
2001HaminaPekka SalovaaraPetri Nummela
2000OuluTapani PekkarinenVille Hukkanen
1999SotkamoJussi NieminenSami Seppälä
1998SotkamoKati PaavolaAnnamaria Halkola
1997HyvinkääMinna MonniUlla Olsbo
1996KiteeRauno MäenpääEsa Pallas
1995AlajärviJuha SotikovAhti Hannukainen
1994LoimaaKari HenttonenArto Sikiö
1993SotkamoHannu KallionpääPertti Narvi
1992VihtiKai KarvonenPekka Mäenpää
1991OuluErkki J. VilenJarmo Hinkkala
1990UlvilaSami SalmiErkki J. Vilen
Tuomarijohtoa kautta aikain
VuosiTuomarijohtajaVuosiNuorisotuomarijohtaja
2021-Matias Laukkanen2021-Juha Kuoppala
2017-2020Tapani Hotakainen2019-2020Niina Lämsä
2014-2016Niko Kaukovalta2017-2018Anna Hakala
2012-2013Tapani Hotakainen---
2007-2011Tapani Pekkarinen2011-13Mikko Kiviluoma
1999-2006Paavo Pitkänen2008-10Rami Rintamäki
1994-1998Jarmo Kokkonen2001-08Tero Ruuskanen
1990-1993Reino Yrjänäinen1996-2000Jouni Ojala
1989Jaakko Hirvonen1991-95Kauko Vaakanainen
1988Raimo Merivalo
1983-1987Jaakko Hirvonen
1978-1982Antti Kilpeläinen
1976-1977Matti Vanhala

Sivun päivittämisessä on käytetty apuna Jouni Ojalan Tuomaritieto-sivustoa.