Uutinen

Tilannekansioon lisätty uusi kimurantti pelisääntötapahtuma

Pesäpallon pelisääntöjen tueksi julkaistuun tilannekansioon on lisätty uusi tapahtuma, jota todistettiin miesten Ykköspesiksen ottelussa Nurmon Jymy vs. Puna-Mustat, Helsinki 23.6.2026.

Nurmon Jymy ja Puna-Mustat kohtasivat tunteikkaassa Ykköspesis-ottelussa 23.6.2026. Ⓒ © Urheiluvalokuvaaja Anita Jokilehto / Anita Jokilehto

8.7.2026

Kahden palon ajotilanteessa kaari vetosi viimeisellä väärää, mutta syöttötuomari näki lyöntiliikkeen tapahtuneen ja tuomitsi lyönnin. Lukkari palautti pallon syöttötuomarille luullen, että tilanteessa tapahtuu vuoronvaihto ja lähti kohti vaihtopenkkiä. Syöttötuomari otti pallon haltuunsa. Kukaan ei sillä hetkellä edennyt.

Tilannekansion jokaisesta esimerkkitapauksesta löytyy videoklippi, kuvaus tilanteesta, tuomioon sovellettavat pelisäännöt sekä tilannekohtainen tuomio.

Joona Tervonen

Tuomaripäällikkö

Pesäpalloliitto

Tuomaritoiminta, tuomarikoulutukset

Etkö löytänyt etsimääsi?