Uutinen
Itä
Länsi
Etelä
Pohjoinen

Tukea haettavissa – Pesis kuuluu kaikille -hanke lisää kansallispelin saavutettavuutta

Pesäpalloliitto on saanut opetus- ja kulttuuriministeriöltä 30 000 € tuen Pesis kuuluu kaikille -hankkeeseen, joka tähtää pesäpallotoiminnan kehittämiseen entistä yhdenvertaisemmaksi ja saavutettavammaksi.

Soveltava pesis innostaa Lapualla. Ⓒ Juha Kuoppala

11.11.2025

Tavoitetta lähestytään kahden erityisen kohderyhmän kautta. Soveltava pesäpallo on tarkoitettu liikkujille, jotka eivät syystä tai toisesta ole kokeneet omakseen yleisesti tarjolla olevaa harrastustoimintaa. Maahanmuuttajille suunnattu toiminta tutustuttaa puolestaan Suomen kansallispeliin, tukee kotoutumista sekä korostaa liikunnallista ja yhteisöllistä aktiivisuutta.

– Kansallispeli kuuluu kaikille ja on omaleimainen osa suomalaisuutta. Pesäpalloliitto haluaa tuoda pesäpallon vastuullisesti kaikkien kiinnostuneiden saataville ja helpommin lähestyttäväksi, Pesäpalloliiton toimintakoordinaattori Pirjo Mäkelä painottaa.

Hanke jalkautetaan kentälle Pesäpalloliiton jäsenseurojen kautta. Seuroilla on mahdollisuus anoa tukea ”Pesis kuuluu kaikille” -hankkeen toimintaan, joka käynnistyy tammi-maaliskuun aikana 2026. Tukirahaa on mahdollista käyttää ohjaajakorvauksiin, välinehankintoihin, tilavuokriin ja viestintään.

Tukea haetaan verkkolomakkeella tulospalvelujärjestelmässä 7.12.2025 mennessä.

– Haemme mukaan seuroja, jotka lähtevät auraamaan latua ja luomaan uudenlaista toiminnan konseptia lajiin. Tavoitteena on pidemmällä aikajänteellä tuoda vastaavaa toimintaa saataville eri puolille Suomea. Kuten toimintaan ylipäätään, kynnys lähteä kokeilemaan kannattaa pitää matalana ja ryhtyä rohkeasti luomaan uutta, Mäkelä kannustaa.

Vinkkejä, tukea ja sparrausta on saatavilla. Muutamat seurat ovat jo aloittaneet aktiivisesti soveltavan pesiksen toiminnan (pesis.fi-uutinen 6.3.2025 ja pesis.fi-uutinen 13.5.2025).

Ohjaajien teoriaa ja käytäntöä yhdistelevä koulutuspäivä pidetään lauantaina 24.1.2026. Soveltavan pesäpallon osallistujille perheineen on tarjolla perheleiri Peurungan kylpylässä Laukaassa 7.–8.2.2026. Molemmista tiedotetaan lisää myöhemmin.

Lisätiedot löytyvät myös Pesis kuuluu kaikille -hankkeen omalta sivulta.

Pirjo Mäkelä

Toimintakoordinaattori

Pesäpalloliitto

Alempien tasojen tuomaritoiminta ja kilpailutoiminta | Alueellisen seurakehityksen tuki | Alueiden Itä-Lännet ja tilaisuudet | Hankkeet | Soveltava pesis | Palkinnot, ansiomerkit, mitalit | Leirituutori

Etkö löytänyt etsimääsi?