Punkaharjulla nähtiin maakuntasarjan yleisöennätys
Punkaharjulla nähtiin 25.6.2026 poikkeuksellinen pesäpalloilta, kun maakuntasarjan Itälohkon ottelussa Punkaharjun Urheilijat – Karjalan Biisonit tehtiin uusi maakuntasarjan yleisöennätys. Paikalla oli peräti 1037 katsojaa.
Punkaharjulla nähtiin maakuntasarjan yleisöennätys
Punkaharjulla nähtiin 25.6.2026 poikkeuksellinen pesäpalloilta, kun maakuntasarjan Itälohkon ottelussa Punkaharjun Urheilijat – Karjalan Biisonit tehtiin uusi maakuntasarjan yleisöennätys. Paikalla oli peräti 1037 katsojaa.
Yleisömäärä ylitti selvästi järjestäjien ennakko-odotukset.
– Realistinen tavoitteemme oli noin 500 katsojaa, joten kaikki sen yli tuli meille yllätyksenä, kertoo Punkaharjun Urheilijoiden pesäpallojaoston puheenjohtaja Tommi Siitonen.
– Yleisöennätyksen taustalla oli ennen kaikkea uuden hiekkatekonurmen avaustapahtuma, joka herätti runsaasti kiinnostusta alueella ja toi paljon ihmisiä paikalle. Kokonaisuus osui tällä kertaa hienosti kohdalleen, Siitonen kertoo.
Naapurikohtaaminen sytytti tunnelman
Punkaharjun Urheilijoiden ja Karjalan Biisonien väliset ottelut ovat keränneet yleisöä aiemminkin, mutta tällä kertaa tunnelma nousi uudelle tasolle.
– Tunnelma oli poikkeuksellinen. Biisoneita vastaan pelattaessa katsomossa on ollut yleensäkin vähintään 400 katsojaa. Kyseessä ovat kuitenkin naapuripitäjät Parikkala ja Savonlinna, joten otteluissa on aina oma erityinen latauksensa, Siitonen sanoo.
Siitonen pääsi kokemaan poikkeuksellisen illan myös pelaajana. Punkaharjun Urheilijoiden ykkösvahtina kentällä ollut Siitonen sai aistia ennätysyleisön vahvan tuen läheltä ja olla osa tunnelmaa, joka jäi varmasti monen paikalla olleen mieleen pitkäksi aikaa.
Pitkäjänteinen työ näkyy katsomossa
Punkaharjun Urheilijat on kehittänyt toimintaansa määrätietoisesti viime vuosina. Seurassa uskotaan, että ennätysyleisö on seurausta pitkäjänteisestä työstä pesäpallotoiminnan vahvistamiseksi alueella.
– Olemme lisänneet pesäpallotoimintaa alueella ja kehittäneet seuratoimintaa pitkäjänteisesti. Yli tuhannen katsojan yleisömäärä kertoo siitä, että ihmiset ovat löytäneet tapahtumiimme ja kokevat ne omikseen. Tämä on hieno osoitus siitä, että tehty työ kantaa hedelmää, Siitonen iloitsee.
– Savonlinnan seudulla ei ole kovin paljon tämän kokoluokan urheilutapahtumia. Tällaisilla tapahtumilla on suuri merkitys niin Punkaharjulle kuin koko Etelä-Savolle. Ne tuovat ihmisiä yhteen, vahvistavat yhteisöllisyyttä ja lisäävät kiinnostusta liikuntaa sekä pesäpalloa kohtaan.