Uutinen

PesisTV: Tyttöjen Talvisuper käyntiin viikonloppuna!

Tyttöjen Talvisuper käynnistyy lauantaina. Alkulohko E pelataan Ukonniemi-areenalla Imatralla ja alkulohko D alkuperäisestä poiketen Laaksolahden jalkapallohallissa Espoossa. Halleihin pääsee paikan päälle, minkä lisäksi PesisTV seuraa otteluita suorissa lähetyksissä.

Tyttöjen Talvisuperin lohko D pelataan historiallisesti Espoossa, Laaksolahden jalkapallohallissa. Ⓒ Jussi Ojala

12.2.2026

Kahdeksan parhaan finaaliviikonloppuun Seinäjoki Areenassa 28.–29.3. etenevät lohkovoittajat, järjestävän seuran joukkue Seinäjoen Maila-Jussit, kaksi parasta lohkokakkosta sekä kolmanneksi paras lohkokakkonen, jos SMJ yltää sijoituksensa puolesta jatkoon. Otteluohjelmat, sarjataulukot ja tilastot löytyvät tulospalvelusta, samoin sarjajärjestelmä sarjainfo-sivulta.

Lauantaina varmistuu siis kaksi finaaliviikonlopun joukkuetta. PesisTV:n lähetyksiä pääsee katsomaan ja katseluoikeuksia hankkimaan osoitteessa www.pesis.tv. Yhden ottelun katseluoikeuden hinta on 5 € ja E-lohkon kaikki ottelut sisältävän paketin hinta 10 €. D-lohko pelataan vain kolmen joukkueen voimin, kun Mynämäen Vesa luopui paikastaan tyttöjen Talvisuperissa.

Lohkoissa on mielenkiintoisia uusia tuttavuuksia. E-lohkossa mukana oleville Imatran Pallo-Veikoille ja Kiteen Pallolle tuleva kausi on ensimmäinen nykymuotoisessa tyttöjen Superpesiksessä.

Etkö löytänyt etsimääsi?