Tuloskatsaus kesän aluesarjoihin ja valtakunnallisiin leireihin – JoMan juniorit alueen mitalirohmuna
Pesiskesä 2021 on ehtinyt olla tauolla jo jonkun aikaa, mutta syksyn pimentyessä on hyvä vielä palautella mieleen kuuman kesän menestyjiä. Itäisen alueen aluesarjoissa riitti jälleen kuhinaa ja mitalijoukkueita tuli yhteensä 12 eri seurasta. Eniten aluesarjan mitaleita (5) putosi Joensuun Mailan juniorijoukkueille.
Joensuun Mailan C-pojat pelasivat heinäkuun lopulla Kuopion ja Siilinjärven Nuorisoleirillä. (Kuva: Saimi Airaksinen).
Valtakunnallisilla leireillä päästiin myös mitaleiden makuun. Kuopiossa ja Siilinjärvellä järjestetyllä C-junioreiden Nuorisoleirillä Jyväskylän Kiri&Kirittäret junioreiden C-pojat pelasivat itsensä pelisarjan ylivoimaiseksi mestariksi.
Kiteen Pallon E-pojat ottivat puolestaan Loimaan Tenavaleirin kilpasarjassa kultamitalit, kun taas Puijon Pesiksen ja Siilinjärven Pesiksen yhdistelmäjoukkue Kallan Pomppu taisteli itsensä poikien pelisarjan mestariksi. Myös Joensuun Maila pääsi mitaleille nappaamalla samaisen pelisarjan pronssia.
Itäisen alueen aluesarjojen mitalijoukkueet 2021:
C-pojat:
Kouvolan Pallonlyöjät
Kiteen Pallo-90
Hyvinkään Tahko Yellow
C-tytöt:
Joensuun Maila punainen
Sotkamon Jymy
Siilinjärven Pesis
D-pojat, kilpasarja:
Oulun Lippo
Joensuun Maila
Sotkamon Jymy violetti
D-pojat, pelisarja:
Kiteen Pallo-90
Imatran Pallo-Veikot
Puijon Pesis
D-tytöt, kilpasarja:
Viinijärven Urheilijat
Siilinjärven Pesis mustat
Joensuun Maila
D-tytöt pelisarja:
Siilinjärven Pesis keltaiset
Sotkamon Jymy
Imatran Pallo-Veikot
E-pojat, kilpasarja:
Kiteen Pallo-90
Joensuun Maila -09 musta
Kouvolan Pallonlyöjät
E-pojat, pelisarja:
Kiteen Pallo-90
Joensuun Maila -09 musta
Joensuun Maila -10 punainen
E-tytöt:
Lappeenrannan Pesä-Ysit
Ilomantsin Urheilijat
Siilinjärven Pesis mustat
Valtakunnalliset lopputurnaukset:
Puijo Pesis sijoittui kahdeksan joukkueen valtakunnallisessa D-poikien lopputurnauksessa hienosti viidenneksi. Sijoitusottelussa se kaatoi hurjan trillerin jälkeen Itäisen alueen toisen edustajan, Joensuun Mailan, kotiutuskisan jälkeen. JoMan sijoitus oli siis lopulta kuudes.
D-tyttöjen valtakunnallisessa lopputurnauksessa paras Itäisen alueen joukkue oli Siilinjärven Pesis, joka sijoittui kuudenneksi. Viinijärven Urheilijat oli samaisessa turnauksessa kahdeksas.
Teksti: Ismo Huotari