”Mahdollisuus pienemmillekin seuroille uuden toiminnan kokeiluun ja käynnistämiseen” - OKM myönsi seuratukea, mukana 20 pesäpalloseuraa
Liikunta- ja urheiluseuroille on nyt myönnetty yhteensä 4 615 200 euroa seuratoiminnan kehittämistukea. Hakemuksia oli yhteensä 695, ja määrärahaa riitti avustamaan 376 hanketta. Näistä jatkohankkeita on 145 ja uusia kehittämishankkeita 231.
Saaga-Angelia Raudasoja on ensimmäistä kertaa urallaan Suomen mestari ja pudotuspelien arvokkain pelaaja!. Ⓒ Antti Haapasalo / Antti Haapasalo
Pesäpalloseurat saivat tänä vuonna 235 800 euron edestä tukea. Tuen saajana on 20 seuraa. Pudotusta viime vuoteen verrattuna oli hivenen sekä tuettujen seurojen määrässä että rahamäärässä. Seuratuen avulla tulee edistää ja toteuttaa tasa-arvoisia ja yhdenvertaisia liikunnan harrastusmahdollisuuksia lapsille ja nuorille erityisesti matalan kynnyksen toiminnan kautta.
-Uusina hakijoina esimerkiksi Laihian Luja, Pesäsudet Säkylästä ja Nokian Pyry saivat kukin melkoisen potin toimintansa kehittämiseksi. Seuratuki on siis mahdollisuus pienemmillekin seuroille uuden toiminnan kokeiluun ja käynnistämiseen, Pesäpalloliiton seurakehittäjä Mika Mikola iloitsee.
Tämän vuoden hankkeissa on erityisen paljon esillä nuorten drop outin vähentäminen. Toimintaa kehitetään joko perustamalla erityisesti yli 13-vuotiaille ja sitä vanhemmille omia harrasteryhmiä, ottamalla nuoria mukaan seuran kehittämiseen, kouluttamalla nuoria ohjaaja-, toimitsija- ja tuomaritehtäviin. Lisäksi on hankkeita, joissa lähdetään toteuttamaan nuorten toivomia ja esittämiä toimenpiteitä, kertoo OKM tiedotteessaan.
Opetus- ja kulttuuriministeriön myöntämää seuratoiminnan kehittämistukea saivat:
Humppilan Veikot | 15.000
Ikaalisten Tarmo | 14.000
Kinnarin Pesis 2006 | 12.500
Lahden Mailaveikot | 6.500
Laihian Luja | 12.000
Lappajärven Veikot | 5.000
Lapuan Virkiä | 8.000
Manse PP | 9.500
Nokian Pyry | 11.000
Pesä Ysit | 10.000
Pesäkarhut | 10.000
Pesäsudet | 20.000
Puijon Pesis | 14.000
Puna-Mustat | 23.000
Puurtilan Kisa-Pojat | 16.000
Simon Kiri | 13.000
Sotkamon Jymy-Pesis | 4.500
Vimpelin Veto | 19.500
Ylihärmän Pesis-Junkkarit | 4.800
Ylöjärven Pallo | 8.500