Uutinen

Ilmoittaudu nyt: Pesäpalloliitto ja Suomen Valmentajat järjestävät maksuttoman mentorikoulutuksen

Pesäpalloliitto järjestää mentorointikoulutuksen yhdessä Suomen Valmentajat ry:n ja Valmentaa kuin nainen –hankkeen kanssa. Koulutus on maksuton, mutta osallistujien tulee koulutuksen jälkeen tukea naisvalmentajia toimintaympäristöissään. Ensisijaista kohderyhmää ovat seurojen valmennus- ja nuorisopäälliköt sekä valmentajat, jotka ovat kiinnostuneet mentorin tehtävistä.

Saaga-Angelia Raudasoja on ensimmäistä kertaa urallaan Suomen mestari ja pudotuspelien arvokkain pelaaja!. Ⓒ Antti Haapasalo / Antti Haapasalo

12.6.2019

Koulutuskokonaisuus koostuu kahdesta eri viikonlopusta (yhteensä 20 tuntia). Koulutuksen ensimmäinen jakso pidetään Seinäjoella lauantaina 6.7. kello 9-14 ja sunnuntaina 7.7. kello 8.30-13. Koulutuksista ehtii seuraamaan Kotijoukkue Areenalle aikuisten Itä-Länsi-otteluita, joihin liput myy Ticketmaster Suomi. Toisen jakson merkeissä kokoonnutaan Tampereelle lauantaina 24.8. kello 16-21 ja sunnuntaina 25.8. kello 9-14.30.

Ilmoittautuminen verkkolomakkeella

Koulutus on osallistujille maksutonta, mutta edellyttää ilmoittautumisen. Lisäksi osallistujien tulee koulutuksen jälkeen tukea naisvalmentajia toimintaympäristöissään. Paketti sisältää majoituksen sekä majoitusten yhteydessä aamupalan sekä lounaat/päivällisen. Seinäjoella majoitus on järjestetty Omena-hotelliin ja Tampereella Varalan urheiluopistolle.

Osallistujien tulee lähtökohtaisesti osallistua molemmille koulutusjaksoille. Ilmoittaudu mukaan verkkolomakkeella mahdollisimman pikaisesti!

Mentoritoiminnasta hyötyvät sekä mentori että aktori

Mentorikoulutus antaa runsaasti eväitä auttaa toista valmentajaa oppimaan, oivaltamaan ja kehittymään valmennuksessaan. Koulutuksessa myös mentori oppii, uudistuu ja kehittyy uusien vuorovaikutustaitojen ja näkökulmien kautta.

Koulutus toteutetaan Suomen Valmentajien kouluttajien toimesta ja sen kesto on 20 tuntia. Lisätietoa mentoroinnista ja mentorikoulutuksesta on saatavissa Suomen Valmentajien nettisivuilta.

Koulutus vastaa erityisesti kysymyksiin:

Mitä mentorointi on?

Millainen on mentorin, entä aktorin rooli?

Miten toimisin mentorina?

Miten kohdataan ongelmia ja miten niihin haetaan ratkaisuja?

Mitä haasteita mentoroinnissa voi tulla vastaan?

Koulutusviikonloput Seinäjoella ja Tampereella

Jakso I

Seinäjoki, Etelä-Pohjanmaan Elinkeinotalo, Huhtalantie 2, 60220 Seinäjoki

La 6.7. klo 9-14 ja su 7.7. klo 8.30-13

Jakso II

Tampere, Varalan urheiluopisto, Varalankatu 36, 33240 Tampere

La 24.8. klo 16-21 ja su 25.8. klo 9-14.30

Kysy lisää

Mira Kolehmainen

Suomen Pesäpalloliitto, seurakehittäjä

040 773 3252

Eero Simojoki

Suomen Valmentajat, valmentajakoulutuksen asiantuntija

040 837 0371

Lisätty 12.6. klo 11.41 maininta: "Osallistujien tulee koulutuksen jälkeen tukea naisvalmentajia toimintaympäristöissään."

Etkö löytänyt etsimääsi?