Uutinen

Huotari, Varonen, Kaksonen, Pitkänen, Vuorinen - tuttuja sukunimiä C-junioreiden Itä-Länsi-valintojen joukossa

C-ikäisten kilpasarjojen Itä-Länsi-ottelut pelataan Puijon pesäpallostadionilla Kuopiossa torstaina. Valitsijat ovat saaneet kilpasarjojen osalta työnsä valmiiksi ja pelaajavalinnat on tehty. Myös arvo-otteluiden tuomarit on valittu.

Joensuun Mailasta Idän joukkueeseen valittiin Ukko Schroderus. Kuva: Saimi Airaksinen.

21.7.2021

Pelaajavalinnat torstaina Kuopiossa pelattaviin Nuorisoleirin kilpasarjojen Itä-Länsi-otteluihin ovat nyt julkisia. Valittujen pelaajien joukossa on pesäpallon seuraajille tuttuja sukunimiä, joten viestikapulan voidaan katsoa siirtyneen tehokkaasti entisten superpesispelaajien jälkikasvulle.

Tyttöjen kilpasarjan Idän joukkueen pelinjohtajaksi valikoitui leirin toisen isäntäpaikkakunnan edustaja, kun Siilinjärven Pesiksen Timo Kiiski nappaa viuhkan. Vastapuolella Lännen pelinjohtaja on kokenut Jukka Marttala, joka pyörittää leirillä Seinäjoen Maila-Jussien tyttöjen peliä.

Poikien kilpasarjan pelinjohdossa huokuu myös vahva kokemus, kun Idän pelinjohtajana toimii pelaajaurallaan yhdeksän, ja pelinjohtourallaan kaksi SM-kultaa voittanut Janne Vuorinen (Sotkamon Jymy-Pesis). Myös Vuorisen poika Aatu sai valinnan Idän joukkueeseen. Lännen pelinjohtajaksi valittiin entinen lukkarivelho Juha-Pekka Soini, joka pelaajauransa tapaan edustaa Seinäjoen Maila-Jusseja.

Idän joukkueeseen valittu Topias Kaksonen on päässyt tällä kaudella jo debytoimaan Kiteen Pallon superpesisjoukkueessa. Tyttöjen puolella Veera Varonen ja Hertta Härkönen ovat myös päässeet jo haistelemaan pääsarjan tuulia kuluneella kaudella.

Kilpasarja, tytöt

[table id=309]

Kilpasarja, pojat

[table id=310]

Etkö löytänyt etsimääsi?