Uutinen
Pesisleirit

Liperin Naperoleiri huipensi leirikesän – ”Ilo todellakin löi läpi”

Viinijärven Urheilijat järjesti viime viikolla historiansa ensimmäisen valtakunnallisen leirin. Naperoleirille osallistui kaikkiaan 88 joukkuetta ja 87 tuomaria.

Mailajuniorit Kankaanpäästä oli yksi leirille osallistuneista joukkueista. Kuva: Jesse Partanen.

6.8.2026

Naperoleiri
Valtakunnalliset leirit

Valtakunnallinen Naperoleiri kokosi heinäkuun viimeiseksi viikoksi suuren määrän F–G-ikäisiä leiriläisiä Liperiin. Viinijärven Urheilijoille leiri oli ensimmäisen laatuaan järjestäjänä. Leirinjohtaja Marko Huhtasen mukaan leiri oli menestys.

– Jo tähän mennessä palautekyselyn perusteella palaute on ollut todella hyvää ja positiivista. Sloganimme leirille oli ”Ilo lyö läpi Liperissä” ja niin se todellakin teki, Huhtanen sanoo.

Leiriläisten päivät koostuivat pelien lisäksi muun muassa naisten Ykköspesiksen juhlaottelusta ja torstaina järjestetystä toimintaillasta, jossa lapsille oli tarjolla markkinameininkiä leiridiscoineen ja poniajeluineen. Lisäksi toimintaillassa kaikille joukkueille järjestettiin juhlallinen palkintojenjakotilaisuus.

Huhtanen on tyytyväinen siihen, että tiukasta majoitustilanteesta huolimatta ruokailut saatiin järjestettyä siten, että jokainen joukkue pystyi hoitamaan ruokailut omalla majoituskoululla.

– Kunnalle ja talkoolaisille kiitos ruokahuollosta, ruoka oli leirillä erinomaista.

Kaikkiaan leirille osallistui yli 200 talkoolaista.

– Talkoolaisia tuli meille koko ajan lisää leirin aikanakin, mikä on mahtava juttu. Kyllähän tämä leiri oli kaikkien yhteinen ponnistus. Lisäksi pitää antaa iso kiitos joukkueille ja heidän taustaryhmilleen. Leiri oli onnistunut ja viihtyisä myös heidän ansiostaan, Huhtanen päättää.

Naperoleirillä palkittiin tuttuun tapaan myös kaksi nuorisotuomaria ja jokaisen leirin joukkueesta Pohjola-tsempparipelaajat. Naperoleirin palkitut nuorisotuomarit ovat Adessa Reijonen ja Eetu Laaksonen.

Etkö löytänyt etsimääsi?