36. Jaffaboll med prickkastning
Mål: Kasta och riktningsbyte Plats: Gymnastiksal, arena eller plan Redskap: Mjuka bollar 5 st., för prickkastning tennisbollar eller badmintonbollar 10–20 st.
HEITTÄMINEN.
Vad ska vi göra?
Spela jaffaboll på ett markerat område. I jaffaboll används samtidigt 3–5 mjuka bollar som varje lekdeltagare försöker kasta på de andra. Bollen måste träffa under axelhöjd. Spelarna får inte röra sig med bollen i handen. Den som blir träffad går utanför spelplanen och tränar prickkastning (t.ex. med badmintonboll mot en basketplatta eller tennisboll mot en väggbalk). Bestäm på förhand hur många träffar eleverna ska få innan de får återgå till spelet.
Vad ska jag lära ut?
Aktivt deltagande. Att kasta snett uppåt med hög armbåge och motsatt fot fram.
Vilka anvisningar?
Jag betonar att spelarna inte får röra sig med bollen i handen. Jag visar hur man kastar avspända kast snett uppåt med hög armbåge och kräver det också vid prickkastningen.
Vad ska jag observera?
Elevernas aktivitet och kastteknik.
När fungerar övningen?
Varje elev vågar bränna andra och många lyckas med sina kast.
När fungerar övningen inte?
Eleverna står stilla, bara några elever försöker bränna, vissa ger sig med flit, kastuppgiften är för svår och en del av eleverna lyckas inte träffa i prickkastningen.
Hur ökar jag aktiviteten?
Jag bildar mindre grupper på 8–10 elever. Jag gör spelområdet mindre och tar med fler bollar. Jag lägger till ett annat alternativ i prickkastningen.
När lyckas övningen?
Spelområdet är lagom stort för gruppen. Målet i prickkastningen är tillräckligt stort för elevernas färdighetsnivå.
Hur uppnår jag många upprepningar?
Jag kräver fler lyckade kast i prickkastningen innan eleven får återvända till spelet.
Hur differentierar jag?
Vid behov bildar jag två olika spelgrupper. Jag inför olika kastplatser, så att eleven kan välja en lämplig nivå. Jag ger eleverna i uppgift att observera hur kasten lyckas. Har alla hög armbåge?
Hur uppnår jag variation?
Jag minskar spelområdet och låter eleverna kasta bara med sin svagare hand. Kastuppgiften ska utföras med den svagare handen.