Pelaajavalinnat torstaina Kuopiossa pelattaviin Nuorisoleirin kilpasarjojen Itä-Länsi-otteluihin ovat nyt julkisia. Valittujen pelaajien joukossa on pesäpallon seuraajille tuttuja sukunimiä, joten viestikapulan voidaan katsoa siirtyneen tehokkaasti entisten superpesispelaajien jälkikasvulle.
Tyttöjen kilpasarjan Idän joukkueen pelinjohtajaksi valikoitui leirin toisen isäntäpaikkakunnan edustaja, kun Siilinjärven Pesiksen Timo Kiiski nappaa viuhkan. Vastapuolella Lännen pelinjohtaja on kokenut Jukka Marttala, joka pyörittää leirillä Seinäjoen Maila-Jussien tyttöjen peliä.
Poikien kilpasarjan pelinjohdossa huokuu myös vahva kokemus, kun Idän pelinjohtajana toimii pelaajaurallaan yhdeksän, ja pelinjohtourallaan kaksi SM-kultaa voittanut Janne Vuorinen (Sotkamon Jymy-Pesis). Myös Vuorisen poika Aatu sai valinnan Idän joukkueeseen. Lännen pelinjohtajaksi valittiin entinen lukkarivelho Juha-Pekka Soini, joka pelaajauransa tapaan edustaa Seinäjoen Maila-Jusseja.
Idän joukkueeseen valittu Topias Kaksonen on päässyt tällä kaudella jo debytoimaan Kiteen Pallon superpesisjoukkueessa. Tyttöjen puolella Veera Varonen ja Hertta Härkönen ovat myös päässeet jo haistelemaan pääsarjan tuulia kuluneella kaudella.
Kilpasarja, tytöt
ITÄ | LÄNSI | ||
---|---|---|---|
Pelaaja | Seura | Pelaaja | Seura |
Nelli Huotari | Sotkamon Jymy-Pesis | Sanni Hirvelä | Lapuan Virkiä |
Hertta Härkönen | Haminan Palloilijat | Elisa Hyny | Mailattaret, Vaasa |
Sara Koivikko | Haminan Palloilijat | Emmi Kangasluoma | Lapuan Virkiä |
Fanni Käyrä | Kiri&Kirittäret juniorit | Kiira Kautto | Pesäkarhut, Pori |
Iida Pajunen | Kiri&Kirittäret juniorit | Minea Mäkiviita | Seinäjoen Maila-Jussit |
Venla Ronkainen | Kempeleen Kiri | Linnea Nikola | Pattijoen Urheilijat |
Selina Similä | Oulun Lippo juniorit | Enni Paatero | Pesäkarhut, Pori |
Odessa Tiitto | Haapajärven Pesä-Kiilat | Erica Rosendahl | Rauman Fera |
Annika Utriainen | Kempeleen Kiri | Alexandra Scheweleff | Mailattaret, Vaasa |
Veera Varonen | Joensuun Maila | Pinja Toivonen | Laitilan Jyske |
Tiia-Mari Veikanmaa | Siilinjärven Pesis | Hertta Turja | Seinäjoen Maila-Jussit |
Miia Vuoti | Sotkamon Jymy-Pesis | Oona Winter | Alajärven Ankkurit |
Pelinjohto | Pelinjohto | ||
1PJ Timo Kiiski | Siilinjärven Pesis | 1PJ Jukka Marttala | Seinäjoen Maila-Jussit |
2PJ Laura Määttä | Sotkamon Jymy-Pesis | 2PJ Joni Järvinen | Pesäkarhut, Pori |
Valitsija | Valitsija | ||
Helena Jormalainen | Tommi Luostarinen | ||
TUOMARIT | |||
Pelituomari | Niko Kallioinen | ||
Syöttötuomari | Jan Rothström | ||
2-tuomari | Laura Salmi | ||
3-tuomari | Nestori Heikkilä | ||
Takarajatuomari | Veikko Västinsalo |
Kilpasarja, pojat
ITÄ | LÄNSI | ||
---|---|---|---|
Pelaaja | Seura | Pelaaja | Seura |
Topias Alaspää | Oulun Lippo Juniorit | Tino Heikkilä | Manse PP |
Kalle Antikainen | Puijon Pesis | Perttu Kenttäaho | Jokioisten Koetus Juniorit |
Aaron Honkanen | Kouvolan Pallonlyöjät | Elias Kippola | Haapajärven Pesä-Kiilat |
Topias Kaksonen | Kiteen Pallo-90 | Eemeli Lassila | Vimpelin Veto |
Roope Seppänen | Imatran Pallo-Veikot | Benjamin Middleton | Simon Kiri |
Akseli Pitkänen | Kouvolan Pallonlyöjät | Miika Mäkelä | Seinäjoen Maila-Jussit |
Eemil Salminen | Sotkamon Jymy-Pesis | Matias Paananen | Manse PP |
Kalle Savikoski | Kempeleen Kiri | Olavi Perälä | Alajärven Ankkurit |
Ukko Schroderus | Joensuun Maila | Casper Saari | Seinäjoen Maila-Jussit |
Akseli Toikka | Haminan Palloilijat | Ville Soini | Seinäjoen Maila-Jussit |
Kasperi Vehkaoja | Sotkamon Jymy-Pesis | Oula Tanttu | Hyvinkään Tahko |
Aatu Vuorinen | Sotkamon Jymy-Pesis | Tomi Viljanen | Alajärven Ankkurit |
Pelinjohto | Pelinjohto | ||
1PJ Janne Vuorinen | Sotkamon Jymy-Pesis | 1PJ Juha-Pekka Soini | Seinäjoen Maila-Jussit |
2PJ Heikki Litmanen | Puijon Pesis | 2PJ Matti Kujala | Seinäjoen Maila-Jussit |
Valitsija | Valitsija | ||
Altti-Jussi Ronkainen | Seeti Surakka | ||
TUOMARIT | |||
Pelituomari | Kim Karjalainen | ||
Syöttötuomari | Lotta Pekkarinen | ||
2-tuomari | Ville Mustonen | ||
3-tuomari | Hilma Haapala | ||
Takarajatuomari | Lauri Kosonen |