Valitse sivu

Erityisesti Tino Heikkilän ja Matias Paanasen sekä Seinäjoen Maila-Jussien kasvatin, miesten Ykköspesiksen hallitsevan vuoden lukkarin Ville Soinin ennustetaan johdattavan Mansen loppuotteluun kirkastamaan viimevuotinen hopea kultaiseksi. Kaikki kolme pelasivat poikien Itä-Länsi-ottelussa Sotkamossa elokuussa. Edellisen kerran tamperelaisjoukkueen voittamaa poikien mestaruutta juhlittiin Tampereen Pyrinnön toimesta historian ensimmäisellä kaudella 1926 sekä 1931.

Vahvimmiksi haastajiksi arvioidaan Kouvolan Pallonlyöjät, Joensuun Maila, Alajärven Ankkurit sekä peräti neljä edellistä mestaruutta vienyt Sotkamon Jymy. Mitalitilaston ylivoimainen ykkönen Sotkamon Jymy on osallistunut sarjaan 60 kertaa ja voittanut 40 SM-mitalia, joista 15 on mestaruuksia.

Marginaalit ovat kuitenkin pienet. Syksyn paras kolmesta -ottelusarjoissa on oltava kaiken aikaa terävänä.

– Sarjassa on paljon hyvin valmennettuja joukkueita sekä todella laadukkaita huippuyksilöitä. Täytyy kehittyä ja olla tuote kunnossa joka pelissä, jos meinaa pelata vielä syksyllä. Veikkaan ennätystasaista kesää, voimasuhteita on hyvin vaikeaa ennustaa etukäteen, Haminan Palloilijoiden pelinjohtaja Jouni Kylmälä huomauttaa.

Kestomenestyjiä ja uusia haastajia

Seinäjoen Maila-Jussien historia tuntee kolme tyttöjen mestaruutta kausilta 1993, 1994 ja 1996. Lisäksi PeTo-Jussit juhli mestarina 2009. Nyt Maila-Jussien laadukas juniorityö on nostamassa seuran vuosikymmenten tauon jälkeen mitalikantaan. Vahvan ja tasaisen ryhmän mukana tekee nousuaan parrasvaloihin 2008-syntynyt Matilda Niskakangas. Joukkueen pelinjohtaja Valtteri Niemelä kuitenkin muistuttaa sarjan tasaisuudesta. Useamman seuran värit on nähty jo aiempina vuosina podiumilla, minkä lisäksi uudet haastajat ovat valmiina.

– Talvisuperin lopputurnaus osoitti, että kestomenestyjien takaa nousee toden teolla uusia haastajia mukaan kärkikahinoihin. Useammalla joukkueella on mielestäni realistinen mahdollisuus kamppailla tulevalla kaudella Suomen mestaruudesta.

Sotkamon Jymyn kasvatti Nelli Huotari on Joensuun Mailan ehdoton avainpelaaja.

Joensuun Maila voitti historiallisen Talvisuperin tähtipelaajansa Nelli Huotarin johdolla. Useampi joukkueen vastuunkantaja nähdään kuitenkin avainroolissa myös naisten Superpesiksessä, mikä nostaa esiin kysymyksen pelaajien käytettävyydestä tyttöjen sarjassa.

– Mitalisteja on vaikea laittaa järjestykseen, useampi joukkue on luettava mukaan niitä mietittäessä, JoMan pelinjohtaja Oskari Mäkinen muistuttaa.

Viime vuonna mestaruuden vei seurahistoriaa kirjoittanut Ylivieskan Kuula. Talven aikana alkanutta uutta matkaa kuljetaan alueen yhdistelmäjoukkueena nimellä Jokilaakson Pesäkuula, joka epäilemättä kuuluu sarjan suosikkien joukkoon.

Tyttöjen Superpesiksen kautta aikain -mitalitilastoa hallitsee kahdeksan Suomen mestaruuden Fera Raumalta. Alkavaan kauteen joukkueen luotsaa vuoden lukkarina naisten Ykköspesiksessä palkittu Erica Rosendahl. Naapuristakin löytyy vahvaa osaamista lautasen ääreltä, kun viime vuonna seurahistoriallisen SM-hopeamitalin voittaneen Laitilan Jyskeen lukkari on Mynämäen Vesan naisten Superpesis-joukkuettakin edustava Lydia Eskola.

Kauden ennakkoarviot

Pelinjohtajien ennakkoarviot: Nuorten Superpesis (pdf)

Pelinjohtajien ennakkoarviot: Superpesis

Pelinjohtajien ennakkoarviot: Ykköspesis