Historian ensimmäisenä superpesispelaajana 1500 lyötyä puhkonut ja yli viiden vuoden ajan kaikkien aikojen lyöjäkuninkaan titteliä hallussaan pitänyt Dahlström, 43, vahvistaa jatkavansa välivuoden jälkeen uraansa. Uusi kotikenttä sijaitsee Helsingin Meilahdessa.

– Rakastan pesäpalloa ja sen pelaamista. Kun kutsu kävi auttamaan Puna-Mustia ja pääkaupungin pesäpalloyhteisöä kohti pääsarjatasoa, oli helppo vastata myöntävästi, Dahlström sanoo PuMun tiedotteessa.

Suomen mestaruuden Vimpelin Vedossa 2010 voittanut ja vuoden tulokkaaksi 2001 valittu Dahlström on pelannut Superpesiksessä 22 kautta. Vaasan Mailan kasvatilla on vyöllään neljä lyöjäkuninkuutta, kaksi tehopelaajan titteliä ja yhdeksän Itä-Länttä.

– Jere Dahlström on täysin poikkeuksellinen lyöjä pesäpallon historiassa. Jeren lyöntien tarkkuus ja mailanopeus on vienyt koko lajia sekä lajin välinekehitystä eteenpäin, pesäpallovälineitä valmistavan L-Tec Sport Oy:n (Karhun tuotemerkki) Kai-Markus Lilli suitsuttaa.

”Rakastan pesäpalloa ja sen pelaamista”, sanoo Puna-Mustiin siirtyvä Jere Dahlström. Kuva: Puna-Mustat

Puheenjohtaja Juhantalo puhuu rohkeasti seuran tulevaisuudesta. Puna-Mustien visiona on nostaa seura lisenssimäärillä mitattuna Suomen suurimmaksi pesäpalloseuraksi vuonna 2030 ja palauttaa stadilainen joukkue miesten Superpesikseen vuoteen 2027 mennessä.

– Jeren hankinta ei ole yksittäinen lottorivi, vaan harkittu askel matkalla ylös. Seuran taustoille on saatu osaavia ihmisiä ja PuMu voi paremmin kuin pitkään aikaan. Strategian kulmakivi on juniorimäärän kasvu – lisenssipelaajiemme ja juniorijoukkueidemme määrät ovatkin yli tuplaantuneet kahdessa vuodessa. Olosuhteet kaipaavat kohennusta, mutta käymme niistäkin hyvää vuoropuhelua Helsingin kaupungin kanssa, Juhantalo sanoo.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Puna-Mustat Ry (@pumu_helsinki)

Dahlströmin lisäksi Puna-Mustiin ovat liittyneet Ykköspesistä viime vuosina pelanneet Hyvinkään Tahkon kasvatit Nooa Hoikka Loimaan Palloilijoista ja Ville Rämet Haminan Palloilijoista. Pelinjohtajaksi tekee paluun Ismo Klemetti. Joukkue jäi päättyneellä kaudella yhden otteluvoiton päähän noususta Ykköspesikseen, joten sanomattakin on selvää, mitä tulevalta vuodelta lähdetään ensisijaisesti hakemaan.

– Edustusjoukkueen yksiselitteinen tavoite on nousu Ykköspesikseen. Jerestä on varmasti apua siinä, puheenjohtaja Juhantalo uskoo.

Vuonna 1941 perustetun Puna-Mustien juuret ovat luovutetussa Karjalassa. Seura peri silloisen suursarjan paikan Viipurin Kisa-Veikoilta ja Enson Kisalijoilta. Pesäpallon miesten pääsarjassa PuMu pelasi edellisen kerran 1974. Seura on juhlinut miesten Suomen mestaruutta 1973 sekä naisten Suomen mestaruutta viidesti (1970, 1972, 1974–76).

Jere Dahlström

⚾ Syntymäpaikka ja -aika: Vaasa, 9.8.1980
⚾ Kasvattajaseura: Vaasan Maila
⚾ Superpesiksen runkosarjassa: 564 ottelua, 51+1453=1504 lyötyä, 132 tuotua, 2581 kärkilyöntiä
⚾ Superpesiksen ylemmissä pudotuspeleissä: 107 ottelua, 8+243=251 lyötyä, 19 tuotua, 462 kärkilyöntiä
⚾ Seurat Superpesiksessä: Kankaanpään Maila, Seinäjoen Maila-Jussit, Koskenkorvan Urheilijat, Vimpelin Veto, Imatran Pallo-Veikot, Kouvolan Pallonlyöjät
⚾ Suomen mestaruus Vimpelin Vedossa 2010, SM-mitalit: 1-3-3
⚾ Vuoden tulokas Superpesiksessä 2001
⚾ Lyöjäkuningas Superpesiksessä 2006, 2007, 2009, 2012
⚾ Tehopelaaja Superpesiksessä 2006, 2009
⚾ Vuoden jokeripelaaja Superpesiksessä 2006, 2009, 2010
⚾ Yhdeksän miesten Itä-Länttä (2 A-poikien, 2 B-poikien ja 2 C-poikien Itä-Länttä)
⚾ Pelasi toistaiseksi viimeisen superpesisottelunsa kaikkien aikojen lyöjäkuninkaana, nousi ykköseksi 18.7.2018 (Sotkamon Jymyn Roope Korhonen ohitti Dahlströmin elokuussa)
⚾ Pelannut 18 superpesisottelua yhdeksikön pelaajana ja niistä 10 lukkarina