Valitse sivu

Molemmilta seuroilta löytyy kunniakas historia naisten pääsarjapesäpallosta. SiiPe juhli historiallista Suomen mestaruutta 1999 sekä ylsi SM-hopealle 1993–95. Tarmo puolestaan voitti neljä mestaruutta, yhden hopean ja kaksi pronssia vuosina 1984–91.

SiiPe on vaihtanut viime vuosina tiuhaan sarjatasoa. Seuran edustusjoukkue juhli Ykköspesiksen sarjanousijana superpesispaikkaa kärkietenijänsä ja oman kasvattinsa Johanna Pirskasen johdolla 2019. Superpesiskausien 2020–21 jälkeen tie vei Ykköspesikseen ja suorana jatkona suomensarjaan päättyneelle kaudelle. Uusi sarjataso kutsuu jälleen ensi vuonna, mutta mikä ilahduttavinta seuran kannalta, suunta on nyt ylöspäin. Ratkaisuottelu Haapajärven Pesä-Kiiloja vastaan keräsi Mantun stadionille 459 katsojaa sunnuntaina ja päättyi kotivoittoon numeroin 2-0 (8-2, 7-1).

– Viime syksystä asti olemme harjoitelleet hyvin ja se näkyi pelikaudella. Otimme askeleita eteenpäin fysiikassa sekä lajin toistovarmuudessa. Lisäksi tuttu pelitapa loi hyvän perustan pelaamiselle. Tyytyväinen olen myös siihen, miten hyvin teimme sovittuja asioita läpi kauden, totesi pelinjohtaja Tommi Luostarinen Uutis-Jousi-lehdelle.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön Siipettäret (@siipettaret) jakama julkaisu

Ikaalisten Tarmo tarjosi sydämentykytyksiä kannattajilleen sunnuntain ratkaisuottelun avausjaksolla, jonka vei nimiinsä Oulunsalon Vasama juoksuin 1-3. Tauon jälkeen tahti muuttui 2+1 lyötyä ja 5 tuotua tehoilleen ykköspalkitun Sofia Mäkisen johdolla. Tarmolta vaadittiin sarjanousun varmistamiseen myös supervuoron voitto, jonka joukkue otti tylysti takomalla aloittavalla sisävuorolla neljä juoksua loppunumeroiksi 2-1 (1-3, 13-2, 4-0).

Nousijajoukkueet miesten Ykköspesikseen ratkaistiin kolmansissa nousuotteluissa lauantaina. Sarjaporrasta ylemmäs kipuavat Joensuun Maila ja Ylivieskan Kuula.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön Ikaalisten Tarmo (@ikaalistentarmo) jakama julkaisu

Miesten Ykköspesiksen joukkueet 2024

Joensuun Maila
Jyväskylän Kiri
Jyväskylän Lohi
Kankaanpään Maila
Kannuksen Ura
Koskenkorvan Urheilijat
Kouvolan Pallonlyöjät
Oulun Lippo (Juniorit)
Puijon Pesis, Kuopio
Seinäjoen Maila-Jussit
Simon Kiri
Ylivieskan Kuula

Naisten Ykköspesiksen joukkueet 2024

Ikaalisten Tarmo
Jalasjärven Jalas
Janakkalan Jana
Jyväskylän Kirittäret
Kajaanin Pallokerho
Kempeleen Kiri
Laitilan Jyske
Lappajärven Veikot
Pattijoen Urheilijat, Raahe
Pesä Ysit, Lappeenranta
Pesäkarhut Akatemia, Pori
Raksilan Likat (Oulun Lippo)
Seinäjoen Maila-Jussit
Siilinjärven Pesis
Tyrnävän Tempaus
Ylivieskan Kuula