Helsingin Pesäpallotuomareiden historia tuntee pääkaupunkiseudulla vaikuttaneita maineikkaita oikeudenjakajia. Esimerkiksi Jouni Ojala, Jarmo Kokkonen ja Antti Heinonen saavuttivat menestystä omina aikakausinaan. Tiistain ottelussa tuomariviisikko kokonaisuudessaan edustaa juhlivaa yhdistystä. Pelituomarina toimii Miko Kotiniemi, syöttötuomarina Kalle Hietanen, kakkostuomarina Patrik Lahti ja kolmostuomarina Kasperi Heinimäki sekä otteluvalvojana Jari Uusitalo.

Tuomaritoiminta on vahvaa yhteispeliä koko viisikon kesken. Kuva: Birgit Harinen

Tuomareilla ei yleensä ole tapana paistatella otsikoissa, mutta nyt siihen on hyvä syy.

– Kiitos Roihulle mahdollisuudesta tuoda tuomaritoimintaa esiin tiistain ottelutapahtuman ympärillä. Helsingin Pesäpallotuomarit on aina toiminut hyvässä yhteistyössä kaikkien alueen seurojen kanssa, mikä onkin tärkeää uusien kykyjen innostamiseksi mukaan toimintaan, kiittelee yhdistyksen puheenjohtajana toimiva Kotiniemi.

– Tuomariksi lähtemistä ei kannata epäröidä, vaan kokeilla ennakkoluulottomasti. Tuomarina oppii hyödyllisiä tietoja ja taitoja sekä pääsee aitiopaikalle pesäpallo-otteluiden ytimeen. Myös pelaajille tuomaritehtävät tarjoavat erilaisia, arvokkaita näkökulmia peliin, Kotiniemi vinkkaa.

Superpesistuomari Kalle Hietanen on yksi Helsingin Pesäpallotuomareiden kokeneimmista oikeudenjakajista. Kuva: Birgit Harinen

Roihu on mielellään mukana mahdollistamassa tuomaritoiminnan teemaottelun.

– Yhtään pesäpallo-ottelua ei pelata ilman tuomareita. Roihussa mahdollisuus valita tuomarin polku nähdään tärkeänä ja tuomareille halutaan varmistaa turvallinen toimintaympäristö, painottaa seuran puheenjohtaja Minna Koivisto.

Roihuttaret-Pesäkarhut-superpesisottelu pelataan Roihuvuoren pesäpallokentällä (Satumaanpolku 4, 00820 Helsinki) tiistaina 6.6. kello 18 alkaen. Ennakkoliput on helppo poimia mukaan Roihun verkkokaupasta.

Vilppu Suomisen kirjoittama Pp. Tuomarit Helsingistä ry:n 50-vuotishistoriikki julkaistiin 2003. Teoksen tiedot löytyvät Finna.fi-tietokannasta.