Jukka-Pekka Vainionpää on intoutunut hurjaan keskikesän vireeseen uudessa seurassaan. Vain yhden tappion kärsinyt Vimpelin Veto on ottanut paikkansa sarjataulukon kärjessä ja vaasalaislähtöinen Vainionpää lyöjätilaston ykkösenä. Viisinkertainen lyöjäkuningas iski kesäkuun yhdeksään otteluun tehot 1+31 lyötyä, 6 tuotua ja 47 kärkilyöntiä sekä vei peräti viidesti joukkueensa parhaan pelaajan palkinnon.

Tiia Peltonen nousi viimeistään viime syksynä suuren yleisön tietoisuuteen yltämällä vain 17-vuotiaana Suomen mestariksi, pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi ja vuoden tyttöpesäpalloilijaksi. Käynnistyttyään Peltosen kone on yltynyt hurjaan iskuun myös juhlavuoden superpesiskaudella, mikä palkittiin valinnalla uran toiseen tyttöjen Itä-Länteen. Kesäkuun seitsemässä ottelussa Kankaanpään Mailan kasvatti takoi tehot 2+7 lyötyä, 12 tuotua ja 47 kärkilyöntiä. Peltonen palkittiin kahdesti joukkueensa parhaana.

Vainionpäälle valinta kuukauden pelaajaksi on uran neljäs. Peltonen saa meriittilistaansa ensimmäisen kuukauden pelaajan valinnan.

 

Näytä tämä julkaisu Instagramissa

 

Henkilön Superpesis (@superpesis) jakama julkaisu

Seurojensa omat kasvatit Lahti ja Mattila Ykköspesiksen kuukauden pelaajiksi

Viime kaudelta Superpesiksestäkin tuttu Elias Lahti on jatkanut vahvoja peliesityksiään Haminan Palloilijoiden ykköspesisjoukkueen lukkarina. Seuran oma kasvatti palkittiin joukkueensa parhaana kolmesti pelaamissaan kesäkuun viidessä ottelussa. Lahti nähdään uransa ensimmäisessä poikien Itä-Lännessä Tampereella ensi viikon lauantaina.

Pesäkarhujen oma kasvatti Emilia Mattila on pelannut loistavan alkukauden seuran ykköspesisjoukkueessa. Kesäkuun viiden ottelut tehot kirjataan lukemin 3+7 lyötyä, 8 tuotua ja 39 kärkilyöntiä. Uransa ensimmäiseen tyttöjen Itä-Länsi-otteluun valittu Mattila palkittiin kahdesti joukkueensa parhaana.

Kautta aikain toisen kerran Superpesiksen ja Ykköspesiksen kuukauden pelaajan valinta kohdistuu samaan seuraan. Tiia Peltosen ja Emilia Mattilan lisäksi heinäkuussa 2013 Lapuan Virkiän Elina Mäki valittiin Superpesiksestä ja Janette Lepistö Ykköspesiksestä kuukauden pelaajiksi.

Kuukauden pelaajat kautta aikain: www.pesis.fi/pesis-info/historia/kuukauden-pelaajat