Pesäpalloliiton seurakehittäjät järjestävät viime vuoden tapaan pesiskoulurehtorien ja -vastaavien yhteispalaverin sekä kaksi pesiskoulurehtori- ja ohjaajakoulutusta Teamsin välityksellä:

Pesiskoulurehtoreiden ja -vastaavien yhteispalaveri Teamsilla tiistaina 29.3. klo 17.30 alkaen.

Palaverissa kartoitamme seurojen pesiskoulusuunnitelmia, markkinoimme tulevia pesiskoulurehtori- ja ohjaajakoulutuksia, esittelemme toimivia pesiskoulumalleja sekä ohjeistamme mm. pesispassien hankkimisessa.

Palaverin teams-kutsu lähetetään kaikille pesiskouluvastaaville noin viikkoa ennen ajankohtaa. Yhteystietolistalle pääsee täyttämällä seuran pesiskouluvastaavan yhteystiedot tämän jutun lopussa linkattuun kyselyyn.

 

Pesiskoulurehtori ja -ohjaajakoulutukset järjestetään viime vuosien tapaan Teamsin välityksellä:

Koulutukset ovat samansisältöisiä ja maksuttomia.

To 7.4. klo 17-19, ilmoittaudu TÄSTÄ.
Ti 3.5. klo 17-19, ilmoittaudu TÄSTÄ.

Koulutusten sisältö:

  • Pesiskoulun sisältö
  • Pesiskoulun suunnittelu
  • Pesiskoulurehtorin ja -ohjaajan toimenkuvat ja palautteen antaminen
  • Demotunnit, pelaaminen ja lajitaidot
  • Pienpesis
  • Seurojen hyvät käytänteet
  • Materiaalit

 

Yhteistietokartoitus:

Kartoitamme pesiskoulua järjestävien seurojen sekä pesiskoulurehtorien ja -vastaavien yhteystietoja. Toivomme, että jokainen kävisi vastaamassa kyselyyn ja ilmoittamassa yhteystiedot oman seuransa osalta 27.3. mennessä. Jos seurassanne ei ole vielä selvillä tulevan kesän pesiskoulurehtoria, täyttäkää lomakkeeseen seuran junioripäällikön, puheenjohtajan tai juniorivastaavan yhteystiedot. Näin saamme pesiskouluun liittyvän tiedon kulkemaan myös teidän seuraanne, ja voimme päivittää pesisrehtorin yhteystiedot myöhemmin.

Pesiskoulurehtorin yhteystiedot pääset täyttämään TÄSTÄ.

 

Lisätietoja pesiskouluun liittyvistä asioista:

Mona Hupli-Kotiranta / mona.hupli-kotiranta@pesis.fi / 040 761 3068

Mika Mikola / mika.mikola@pesis.fi / 050 557 8522