Pesäpallon virallinen kilpailutoiminta käynnistyi kaudella 1922 eli kansallispelimme juhlistaa 100-vuotista taivaltaan tänä vuonna. Kinnarin Pesis avasi juhlavuoden näyttävästi kotikentällään. Komea kynttiläloisto on nähtävissä oheisella videolla, joka lanseeraa samalla seuran YouTube-kanavan.

Järvenpäässä pesäpallo on hyvässä nosteessa ja mukaan toimintaan pääsee nuorimmista ikäluokista alkaen. Pesisliikkari on tarkoitettu perheiden pienimmille, 2015-2016-syntyneille. Seuran edustusjoukkue pelaa miesten suomensarjan kotiottelunsa kaudelle 2019 käyttöönotetulla, Kinnarin kentän korvanneella Juholanmäen pesäpallokentällä, joka sijaitsee aivan junaradan ja Ainolan rautatieaseman läheisyydessä. Lisätietoa Kinnarin Pesiksen toiminnasta ja mahdollisuuksista olla mukana löytyy seuran nettisivuilta osoitteesta www.kipe06.fi.