Koko seuran tempaus houkutteli mukavasti väkeä Varilan kentälle, joka on saamassa juhlavuoden kunniaksi hiekkatekonurmipinnoitteen. Se on hieno kiitos kaupungilta toimintaansa upeasti viime vuosina kasvattaneelle seuralle.

– Mietimme, millä eri tavoilla voisimme oman seuramme osalta juhlistaa kansallispelimme juhlavuotta. Illan yhtenä tuotoksena oli tämän illan kynttiläkenttä, puheenjohtaja Sami Ristimäki kertoi Alueviesti-lehdelle.

Tahko Pihkalan syntymästä 134 vuotta

Pesäpallon kehittäjä Lauri ”Tahko” Pihkala syntyi Pihtiputaalla tasan 134 vuotta sitten 5. tammikuuta 1888. Pihkala oli rovasti Aleksanteri Gummeruksen ja Alma o.s. Nordlundin perheen 11. lapsi kotipaikkanaan Hiekanpään talo Ilosjoen kylällä. Pesäpalloliiton alueet kunnioittivat Pihkalan muistoa ja elämäntyötä keskiviikkona. Alueiden puolesta Pohjoisen alueen Marika Kuosmanen, Arto Ojaniemi ja Jaana Ojaniemi tekivät vierailun Pihtiputaalle.

 

Arto Ojaniemi, Jaana Ojaniemi ja Marika Kuosmanen vierailivat Pihtiputaalla Lauri ”Tahko” Pihkalan syntymäpäivänä.