Kentät, pallot ja välineet oli hoidettu seuran puolelta valmiiksi. Kumurin naisjoukkue napsi ulkokentällä kiinni osallistujien lyöntejä. Tasatuntien alut oli varattu lapsille, jotta perheiden pienimmät pääsivät varmuudella lajikokeilun pariin.

Kun 10 lyöntiä oli kasassa, osallistuja sai kirjoittaa nimensä tauluun. Lasten iloksi taulut oli kuvitettu Koiramäki-teemalla niin kuin Mauri Kunnaksen kotikaupungissa kuuluukin.

Tapahtuma pystyttiin toteuttamaan, kun koronarajoituksia lievennettiin Pirkanmaalla. Järjestäjät pitivät asianmukaisesti huolta ja ohjeistivat kaikkien osallistujien terveysturvallisuudesta. Into kentällä osoitti tarpeen yhteiselle tekemiselle liikunnan parissa. Siihen Sastamalan esimerkki kannustaa muuallakin Suomessa, vastuullisuus ja viranomaisohjeet tietenkin huomioiden.

Lisätietoa Sastamalan Kumurin toiminnasta löytyy seuran nettisivuilta sastamalankumuri.sporttisaitti.com.