Jokaisella Pesäpalloliiton jäsenseuralla on mahdollisuus hakea nimetylle pääkäyttäjälleen tunnukset Suomisportiin. Pääkäyttäjä voi ostaa seuran jäsenille lisenssejä ja passeja, luoda nippuostoja, ilmoittaa jäseniään tapahtumiin sekä tarkastella seuran liittyviä tietoja ja koostaa niistä raportteja. Pääkäyttäjä pääsee jakamaan tehtäväkohtaisia käyttöoikeuksia muille seuran toimihenkilöille. Pääkäyttäjäksi valittavan henkilön on hyvä olla mukana tiiviisti seuran arjessa ja päivittäisessä käytännön tekemisessä.

Yksittäiset lisenssien ja passien ostot sekä tapahtumailmoittautumiset onnistuvat keneltä tahansa Suomisportiin rekisteröityneeltä käyttäjältä. Lisätietoa ja ohjeet kirjautumiseen löytyvät Suomisportin nettisivuilta.

Seuroille on lähetetty sähköpostitse tarkemmat ohjeet tunnusten hakemiseksi pääkäyttäjälle. Mikäli viesti ei ole tavoittanut seuraasi, otathan yhteyttä Ilona Näätäseen, ilona.naatanen(ät)pesis.fi, 040 777 9001.

Pesäpalloliitto tiedotti tammikuussa siirtävänsä digitaalisia palveluitaan Suomisportiin.