Valitse sivu

Mailattaret Vaasasta saa riveihinsä kovan vahvistuksen, kun Vaasan yliopistossa opiskeleva ja akatemiassa harjoitteleva Venla Tanhua on allekirjoittanut seuran kanssa sopimuksen. Raumalaisen Feran kasvatti palkittiin Superpesiksen vuoden tulokkaana 2018.

Mailattarien runko pysyy hyvin kasassa. Ainoastaan Emma Hudd siirtyy Lapuan Virkiään ja Jutta Kuoppala Mynämäen Vesaan.

– Huippujuttu. Runkopelaajista melkein kaikki jatkavat joukkueessa ja pääsemme jatkamaan siitä, mihin viime kaudella jäimme, pelinjohtaja Pekka Mäntymaa totesi Mailattarien nettisivuilla.

Jalasjärven Jalas uudistuneella joukkueella tulevaan

Haminan Palloilijat tähyää toiselle peräkkäiselle kaudelleen naisten Ykköspesiksessä. Uusia kasvoja joukkueessa ovat Ella Latva-Panula sekä Superpesiksessäkin debytoineet Roosa Martinmäki ja Piitu Saarinen. Lähtijälistalla on kuusi nimeä, kuten nuoret omat kasvatit Tytti Bertling ja Elina Muurman. Pelinjohtajana jatkaa Jussi Toikka.

– Ihan hyvä, mutta pitää pystyä parempaan. Pelit olivat tiukkoja, ja loppujen lopuksi ne ovat pienistä asioista kiinni. Talvella pitää keskittyä yksityiskohtiin ja siihen, että pystymme ratkaisemaan pelit, kun paikka tulee, Toikka sanoi seuran nettisivuilla.

Superpesiksestäkin tuttu Reetta Aralinna jatkaa Espoon Pesiksen yhtenä johtavista pelaajista. Uutena kasvona joukkueeseen liittyy lappeenrantalaisen Pesä Ysien kasvatti, Helsingissä opiskeleva Nea Tarjavuori. Kokenut Tiia Kantanen päättää pelaajauransa, mutta siirtyy lajivalmentajaksi. Espoon Pesis on julkaissut Instagramissa tietoja ensi kauden joukkueestaan, jonka pelinjohtajana jatkaa Tatu Suontausta.

Kaudesta 2015 naisten Ykköspesiksessä pelannut Jalasjärven Jalas uudistuu. Joukkueen uusia kasvoja ovat Roosa AhoSenja AhoPetra KerolaInka MäkiHeidi NurmiSalla Ronkainen ja Sanni Vainio-Hynnilä. Pelinjohtovastuun ottavat kokeneet Jukka-Pekka Tuomela ja Pekka Kerola, kertoo Jalas Instagramissa.

Mailajuniorit Kankaanpäästä on julkaissut useita pelaajasopimuksia sekä pelinjohtaja Jyrki Pellonperän laatimat pelaajakohtaiset esittelyt Facebook-sivullaan. Mailajuniorit ylsi päättyneellä kaudella etelälohkon loppuottelun, jossa kuitenkin Superpesikseen noussut Roihu Helsingistä oli vahvempi.

Suomen mestarit Lappajärven Veikkojen valmennustiimiin

Lappajärven Veikkojen pelinjohtaja kaudella 2021 on Matti Larikka aisaparinaan Janika Herrala. Valmennustiimiin ovat liittyneet Lapuan Virkiän mestarijoukkueista tutut fysiikkavalmentaja Sanna Luoma ja mentaalipuolen valmentaja Emmi Pippola sekä lajivalmentajana seuran oma kasvatti Piritta Kärnä- JantunenLaVe julkaisi Instagramissa myös pelaajasopimuksia tulevalle kaudelle.

Puijon Pesis Kuopiosta debytoi naisten Ykköspesiksessä päättyneellä kaudella. Seura ilmoittaa tiedottavansa ensi vuoden pelaajistostaan ja pelinjohdostaan lähiaikoina.

Tyrnävän Tempauksen pelinjohtajana kaudella 2021 toimii Ilkka Koskenkorva. Seura tiedotti Instagramissapelinjohdosta ja ensimmäistä pelaajasopimuksista. TyTen oma kasvatti, pitkän pelaajauransa päättänyt ja lappeenrantalaisen Pesä Ysien pelinjohtajaksi siirtynyt Sarita Heikkinen on luvannut antaa panoksensa lajivalmennuspuolelle.

Kajaanin Pallokerhon ykköspesisjoukkueeseen tuovat superpesistasonkin kokemusta Iiris Huotari, Oona Liimatainen ja Emmi-Kaisa Piipponen, KPK tiedottaa. Arttu Jurvakaisen ja Manu Vartian valmennustiimiä täydentävät lajivalmentaja ja kakkospelinjohtaja Riku Lokka sekä lukkarivalmentaja Kalle Airaksinen.

Veera Toikka Pöytyän Urheilijoihin

Kaksi Pöytyän Urheilijoiden kasvattia saa mahdollisuuden kärkipään superpesisjoukkueissa. Elisa Paunasiirtyy Pesäkarhuihin Poriin ja Sylvi Pellonperä Manse PP:n joukkueeseen Tampereelle.

Yleisesti Pöytyän joukkueen runko pysyy hyvin koossa neljännelle kaudelle Ykköspesikseen lähdettäessä. Uusina vahvistuksina joukkueeseen liittyvät nuoret lupaukset Vilja Ahola Hämeenkyrön Räpsästä ja lukkari Veera Toikka Haminan Palloilijoista, PöU kertoo nettisivuillaan.

Naisten Ykköspesiksessä nähdään kaudella 2021 kolme superpesisseurojen kakkosjoukkuetta. Pesäkarhujen lisäksi myös Kirittäret Jyväskylästä ja Lapuan Virkiä saavat joukkueensa kahdelle ylimmälle sarjatasolle.

Eemil Peltomäki on Kirittärien ykköspesisjoukkueen uusi pelinjohtaja sekä vastuuvalmentaja harjoitusryhmälle, joka on yhteinen ykköspesis- ja B-tyttöjoukkueille, Kirittäret tiedotti.