Valitse sivu

Miesten Halli-SM-turnauksessa 15 joukkuetta jaetaan maantieteellisesti neljään alkulohkoon, joissa pelataan yksinkertainen sarja tammi-helmikuun aikana. Lohkojaot julkaistaan myöhemmin.

Naisten Halli-SM-turnauksessa 13 joukkuetta jaetaan maantieteellisesti neljään alkulohkoon, joiden voittajat ratkaistaan pääsääntöisesti turnausmuodossa tammikuun alun ja maaliskuun alun välisenä aikana. Lohkojaot vahvistetaan myöhemmin.

Tampereen hallin osalta lopullinen varausvahvistus on saamatta. Mikäli sitä ei saada, lopputurnaus järjestetään Lapualla Patruuna-Areenalla samana viikonloppuna.

Miesten Halli-SM-mitaleista on pelattu kaudesta 1994 ja naisten Halli-SM-mitaleista kaudesta 1995 lähtien. Mitalit jäivät ensi kertaa jakamatta viime keväänä, kun koronaviruspandemian aiheuttama poikkeustilanne pakotti perumaan miesten, naisten ja tyttöjen Halli-SM-lopputurnaukset. Keväällä 2019 Suomen mestaruuden voittivat hallissa Joensuun Mailan miehet sekä jo kolmannen kerran peräkkäin juhlineet porilaisen Pesäkarhujen naiset.

Tyttöjen lopputurnaus Porissa – poikien lopputurnaukselle haetaan järjestäjää

Tyttöjen Halli-SM-lopputurnauksen järjestelyistä vastaa Pesäkarhut Porissa 27.-28.3.2021. Järjestävän seuran joukkue saa automaattisesti paikan lopputurnaukseen, johon lisäksi pääsevät mukaan viisi alkulohkojen parasta. Neljä alkulohkoa pelataan neljän joukkueen turnauksina. Alkulohkojen 16 paikkaa täytetään kauden 2020 kilpailullisen menestyksen perusteella.

Poikien Halli-SM-lopputurnaukselle 2021 haetaan järjestäjää. Turnausformaatti on vastaava kuin tyttöjen puolella eli neljän alkulohkon viisi parasta ja joka tapauksessa järjestävän seuran joukkue pääsevät mukaan lopputurnaukseen. Alkulohkot pelataan neljän joukkueen turnauksina, joiden 16 paikkaa täytetään kauden 2020 kilpailullisen menestyksen perusteella.

Vapaamuotoiset hakemukset poikien lopputurnauksen järjestämistä koskien pyydetään lähettämään 18.10.2020 mennessä osoitteeseen helena.koukkari(ät)pesis.fi. Lopputurnauksen ensisijainen järjestämisajankohta on 20.-21.3.2021 ja tarvittaessa 27.-28.3.2021.