Vallikentän vieressä kulkeva tie on nimetty HP:n pesäpallolegendan, vuoden pesäpalloilijan 1970 Kari Lindbergin mukaan. Kenttä sijaitsee kaupungin pohjoislaidalla, Reserviupseerikoulun ja Kirkkojärven välissä. Uudella videolla, joka on katsottavissa alta, valokuvaaja Jarno Koivula tarjoilee upeaa kuvaa tunnetusta pesispyhätöstä. Sama video löytyy seuran Facebook-sivulta, jossa on mahdollisuus osallistua arvontaan.

Haminan Palloilijat perustettiin suojeluskunnan Puistotalossa 1.6.1928. Alkuaikoina pesäpalloilijat löysivät pelaamiselle tilaa kaupungin torilta, josta ottelut siirtyivät nykyiselle urheilukentälle 1944. Vihdoin vuonna 1956 pesäpalloilijat saivat vain kansallispelimme käyttöön tarkoitetun areenan, Vallikentän, joka toi merkittävän parannuksen olosuhteisiin. Parhaimmillaan lehtereitä täytti jopa 5215 katsojaa Hamina-Vimpeli-ottelussa 3.6.1968.

Hiekkatekonurmipinnoitteen Vallikenttä sai 1996, kun joukkue teki paluun Superpesikseen.

Kuluvalla kaudella Haminan Palloilijoiden naiset onnistuivat upeasti ja hätyyttelivät sarjanousijana Ykköspesiksen kärkisijoja päätyen lopulta neljänneksi. Seuran miesten edustusjoukkueen kausi jatkuu jännittävissä merkeissä. Runkosarja huipentuu tuplaotteluihin kotona, kuopiolaista Puijon Pesistä vastaan perjantaina ja Sotkamon Jymyä vastaan sunnuntaina. Viikkoa myöhemmin käynnistyvät neljän parhaan välierät, joiden voittajat pääsevät pelaamaan loppuottelussa noususta Superpesikseen kaudelle 2021.

Lisätietoa pääsylipuista on saatavissa Haminan Palloilijoiden nettisivuilta. Kauden kaikkia Haminan Vallikentällä pelattavia ykköspesisotteluita seuraa Ruudun Fanikamera suorissa lähetyksissä.