Pesäkarhut liikuttaa harrastajia taaperoista aikuisiin matalan kynnyksen harrastustoiminnan kautta. Seura ja sen junioripuoli on alati kasvava. Harrastajamäärien kasvun lisäksi seura haluaa myös kehittää junioritoimintaansa aktiivisesti.

Pesäkarhut on työskennellyt ahkerasti laadukkaiden pelaajapolkujen luomiseksi, ja useista seuran junioreista on kasvanut huippupesäpalloilijoita. Tänä päivänä Pesäkarhujen edustusjoukkueessa sekä monissa muissa naisten superpesisjoukkueissa pelaa useita Pesäkarhut-kasvatteja.

Junioritoiminnan kasvaessa seura haluaa myös panostaa valmennukselliseen osaamiseen turvatakseen junioripuolen ja valmennuksen jatkuvan kehityksen. Seura onkin päättänyt täydentää junioripuoltaan päätoimisella valmennuspäälliköllä.

Valmennuspäällikön rooli

Valmennuspäällikkönä työskentelet läheisesti junioripäällikön ja seuran päävalmentajan kanssa junioritoiminnan kehittämiseksi ja vastaat junioripuolen urheilullisesta johtamisesta. Muihin tehtäviisi kuuluu:

 • Seuran pelaaja- sekä valmennuskehityksestä vastaaminen
 • Seuran valmennuslinjan kehittäminen yhdessä muiden avainhenkilöiden kanssa
 • Seuran valmennuslinjan toteutumisen valvonta sekä valmentajien kenttäsparraus
 • Laadun varmistaminen seuran juniorijoukkueiden jokapäiväisessä toiminnassa
 • Valmentajien rekrytointi
 • Talent-valmennus

Odotukset valmennuspäälliköltä

Seuratyö Pesäkarhuissa vaatii tekijältään oma-aloitteisuutta ja hyviä vuorovaikutustaitoja. Valmennuspäälliköltä edellytetään myös mahdollisuutta ilta- ja viikonlopputyöhön. Lisäksi Sinulta odotetaan:

 • Valmennus- ja pelaajakokemusta
 • Näkemystä pelaajan yksilöllisestä kehittämisestä
 • Intohimoa ja valmiutta kehittää tavoitteellista seuratoimintaa
 • Vahvaa kehittämisotetta
 • Hyviä yhteistyötaitoja
 • Hyvää paineensietokykyä

Hakeminen

Vapaamuotoiset hakemukset ansioluettelon kera lähetetään keskiviikkoon 15.7. mennessä osoitteeseen vesa.saine(ät)saastopankki.fi. Paikka täytetään heti sopivan henkilön löydyttyä.

Hakuilmoitus Pesäkarhujen nettisivuilla

Lisätiedot ja hakemukset: Vesa Saine, Pesäkarhut, puheenjohtaja
vesa.saine(ät)saastopankki.fi | 050 085 2575