Yleisö sai äänestää Pohjanmaan sykähdyttävimmästä urheiluhetkestä 2019. Voiton vei Superpesiksen lyöjätilastojen tuplavoitto, kun Lapuan Virkiän Janette Lepistö juhli viidettä kertaa peräkkäin lyöjäkuningattarena 5+83=88 lyödyllä juoksullaan ja Seinäjoen JymyJussien Jukka-Pekka Vainionpää takoi neljännen lyöjäkuninkuutensa lukemin 7+119=126. Palkinnon jakoivat Tommi Peura ja Jari Välikangas.

Lepistö ja Vainionpää palkittiin aiemmin myös Pesäpalloliiton Läntisen alueen toimesta Etelä-Pohjanmaan parhaina pesäpalloilijoina 2019.

Vuoden urheilijana Pohjanmaalla palkittiin jälleen Lappajärven Veikkojen painija Petra Olli, jonka pikkuveli Perttu Olli pelasi B-poikien Itä-Länsi-ottelussa Seinäjoella viime kesänä. Kaikki palkitut julkaistiin tuoreeltaan Pohjanmaan Liikunnan ja Urheilun Facebook-sivulla.

Kainuun Urheilugaala kokosi maakunnan liikunta- ja urheiluväen Kajaaniin. Vuoden joukkueurheilijaksi arvostettiin Sotkamon Jymyn Joni Rytkönen, joka vei uransa ensimmäisen tilastovoiton ja etenijäkuninkuuden komeasti 71 tuodulla juoksulla. Sotkamon Jymy ry vastasi vuoden liikuntateosta Sotkamossa. Kaikki Kainuun palkitut löytyvät parhaana joukkueena palkitun Hokin nettisivuilta.

Lapin Urheilugaala pidettiin Santaparkissa Rovaniemellä jo 11. tammikuuta. Tilaisuudessa palkittiin lajiensa parhaita urheilijoita, kuten Juha Turska Simon Kirin ykköspesisjoukkueesta.

Siipettäret nousi Superpesikseen – ”erittäin kunnioitettava saavutus”

Liki 300 liikunnan ja urheilun ystävää kokoontui juhlistamaan Pohjois-Savon urheiluvuotta Kuopion kaupunginteatterille perjantaina. Savolaisesta urheiluteosta vastasi Kuopion Urheilutoimittajien Kerhon arvostamana naisten Superpesikseen noussut Siipettärien joukkue. Siipettäret hävisi naisten Ykköspesiksen ratkaisevan kolmannen loppuottelun Joensuun Mailalle, mutta vei näytöstyyliin superpesiskarsinnan ottelusarjan Lappajärven Veikkoja vastaan suoraan voitoin 3-0.

– Nousu pääsarjaan on aina kova saavutus. Kun paikan korkeimmalta sarjatasolta nappaa tuoreena nousijajoukkueena ja vielä pääosin seuran omilla kasvateilla, kyseessä on erittäin kunnioitettava saavutus, Kuopion urheilutoimittajien raati hehkutti valinnan perusteissa.

Siipettäristä palkinnon vastaanottivat nousijajoukkueen kapteeni Maaret Ahonen sekä seuran oma kasvatti Pinja Kesti.

Vuoden urheilijana Pohjois-Savossa palkitun Iivo Niskasen ja muiden palkittujen nimet löytyvät Pohjois-Savon Liikunnan verkkosivuilta.