Edelliset työtehtävät kansainvälisen kielikoulun esimiestehtävissä Torquayssa ja sieltä kerätty tietotaito antavat junioripäällikön tehtävään hyvät lähtökohdat. Työkokemukset ulkomailla inspiroivat Liipoa työskentelyyn lasten ja nuorten parissa kouluelämän ulkopuolella.

– On hienoa päästä vaikuttamaan lasten ja nuorten hyvinvointiin ja innostamaan kaikenikäisiä liikkumaan pesäpallon avulla. Ja kun tätä oli mahdollista päästä tekemään niinkin mainiossa seurassa kuin Pesäkarhut, niin en voinut olla hakematta, Liipo innostuu.

Pesäkarhujen puheenjohtaja Vesa Saine kiittelee Liipon koulutuksen, työkokemuksen sekä pesäpallon ja seuratoiminnan ulkopuolelta tulevan näkemyksen tuovan lisäarvoa seuran toimintaan.

– Hienoa saada Annika jatkamaan Marikan (Hannukainen) viitoittamaa tietä seuran junioripäällikkönä ja kehittämään Pesäkarhujen juniori- ja harrastetoimintaa edelleen seuraavalle askelmalle, Saine iloitsee.

Pesäkarhut Porista on Suomen suurin pesäpalloseura pelaaja- ja tuomarilisenssien määrällä mitattuna.

Aiheesta lisää

Pesäkarhujen tiedote seuran nettisivuilla