Valitse sivu

Seuran tiedotteen mukaan Pöytyällä panostetaan jatkossa entistä enemmän juniorien kehitykseen ja seura saa joukkueen tulevalle kaudelle joukkueen myös uuteen poikien Superpesikseen.

– Päätös perustuu tarkkaan arviointiin alueen ja erityisesti seuran omien kasvattien pelaajatilanteesta lähivuosina. PöU pesäpallo on vahva kasvattajaseura ja jatkaa nuorten pelaajien kehittämistä kohti valtakunnan huippua. Kun naapurissa sijaitseva yhteistyöseura Loimaan Palloilijat nousi Ykköspesikseen kaudeksi 2020, uskomme yhteistyöllä löytyvän alueelle kilpailukykyinen miesten joukkue, joka tavoittelee lähivuosina nousua Superpesikseen Loimaan Palloilijoiden nimissä. Asiasta on sovittu seurojen välisellä yhteistyösopimuksella, seuran tiedotteessa kerrotaan.

– Naisten ja tyttöjen osalta tehty ratkaisu mahdollistaa täysipainoisen panostuksen seuran keihäänkärkenä toimivaan naisten ykköspesisjoukkueeseen.

Miesten Ykköspesiksen sarjapaikka täytetään kilpailumääräysten mukaisesti.