Valitse sivu

Huippupesäpallon ystäviä hemmoteltiin viikonloppuna Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksessa sekä Hämeenkyrön Räpsän toteuttamien YouTube-lähetysten parissa. Kahdeksan joukkueen B-tyttöjen Halli-SM-lopputurnauksen ottelut venyivät lauantaina lähes iltayhteentoista saakka.

B-tyttöjen Halli-SM-lopputurnauksen ottelut ovat katsottavissa Hämeenkyrön Räpsän YouTube-kanavalla.

Hämeenkyrö jäi alkulohkossaan viimeiseksi, mutta nyt oli eri ääni kellossa. Kovat vahvistukset Anna Ala-Kauhaluoma ja Senni Korhonen johdattivat kotiyleisönsä edessä pelanneen Räpsän hurjaan lentoon. Samalla lopputurnauksen A-lohkosta muodostui melkoinen kuolemanlohko, jossa esimerkiksi alkulohkojen ykkönen Joensuun Maila jäi mitaliotteluiden ulkopuolelle. Tiukimman vastuksen Räpsälle tarjosi sen alkulohkossa kukistanut Seinäjoen Maila-Jussit, joka sai kuitenkin taipua kotiutuskilpailun jälkeen.

B-lohkossa pelattiin tukku tasaisia otteluita. Ehjimmän ja tasapainoisimman kokonaisuuden myötä Kempeleen Kiri eteni loppuotteluun. Hyvinkään Tahkon heikko hetki osui Kempele-otteluun, mutta joukkue ryhdistäytyi ja taisteli tiensä pronssiotteluun.

Räpsä naulasi kotiutuskilpailun aloittavallaan

Finaalista muodostui kaksijakoinen ottelu. Räpsä hurjasteli avausjaksolla ja näytti kotiyleisölle parasta osaamistaan. Toiselle jaksolle puolestaan Kempele tuli ryminällä. Useampi pelaaja sai tehopistemerkintöjä peräti 7-0-jaksovoitossa.

Ratkaisut jäivät kotiutuskilpailuun, jonka Räpsä käytännössä naulasi heti aloittavallaan. Kun Sohvi Korhonen iski upean lyönnin kakkosrajasta läpi, Taru Ala-Tuuhonen sai tuuletella kotitaipaleella jo 0-4-johtolukemia. Kempele ei silti luovuttanut tasoittavallaan, mutta neljän juoksun etumatka oli liikaa kurottavaksi umpeen.

– Aivan mahtava joukkue. Fiilis on ihan huikea, oli todella mahtava viikonloppu, suitsutti Räpsän kakkospelinjohtaja Vesa-Matti Koskela seuran videolla loppuottelun jälkimainingeissa.

Hämeenkyrön Räpsä juhlii mestaruuden 2003 jatkoksi kautta aikain toista B-tyttöjen Halli-SM-mitaliaan, joka tälläkin kertaa on kultainen. Menestys lisää toiveita jatkoon. Seuralla ei toistaiseksi ole B-tyttöjen SM-mitalia kesäkaudelta.

Kempeleen Kiri jatkoi siitä, mistä seuran miehet aloittivat viime viikonloppuna. B-tyttöjen Halli-SM-mitali on seuralle historian toinen, kauden 2014 pronssin jatkoksi. Seinäjoen Maila-Jussit vei pronssimitalit ja palasi kolmen välivuoden jälkeen mitalikantaan.

Lopputurnauksen lohkovaiheen ottelut

Hämeenkyrö – Seinäjoki 2-1 (2-3, 7-2, 1-0k)
Kempele – Hyvinkää 2-0 (5-4, 10-1
Joensuu – Rauma 2-1 (5-2, 0-1, 3-2k)
Lapua – Hamina 2-1 (8-0, 4-5, 5-3k)
Joensuu – Hämeenkyrö 0-2 (0-6, 1-3)
Lapua – Kempele 1-2 (7-1, 1-5, 1-4k)
Hamina – Hyvinkää 0-2 (4-5, 3-7)
Rauma – Seinäjoki 0-2 (2-4, 0-3)
Hyvinkää – Lapua 2-1 (1-0, 2-6, 3-2k)
Seinäjoki – Joensuu 2-0 (3-1, 6-1)
Rauma – Hämeenkyrö 0-2 (2-3, 0-7)
Hamina – Kempele 0-1 (4-4, 0-9)

Lopputurnauksen mitaliottelut

Pronssiottelu: Hyvinkää – Seinäjoki 0-2 (3-4, 3-7)

Hyvinkää: Senja Kaarikivi 0/1, Tuuli Kivimaa 2/0, Reetta Lehtinen 0/2, Riina Kanerva 0/2, Lotta Magnusson 1/0, Ellinoora Peltonen 1/1, Jenika Uusipaavalniemi 1/0, harhat 1.

Seinäjoki: Petra Kerola 0/3, Venla Karttunen 0/3, Liinu Turpela 0/1, Vilma Kupari 4/1, Sofia Kitinoja 1/0, Selina Saarenpää 0/2, Johanna Karjanlahti 2/0, Vilma Isokangas 1/0, Janniina Pellonpää 3/0, Aada Nurmela 0/1.

Tuomarit: Pinja Rosendahl ja Teemu Korvenranta.

Yleisöä: 134.

Loppuottelu: Kempele-Hämeenkyrö 1-2k (2-4, 7-0, 2-4k)

Kempele: Kempele: Hanna Lammela 0/2, Rebekka Suni 0/2, Annika Linna 1/2, Jasmiina Juntunen 1/1, Tuija Ahonen 0/1, Jenni Nättinen 1/0, Linnea Laatikainen 1/1, Tiia Valtanen 4/0, harhat 1.

Hämeenkyrö: Senni Korhonen 0/1, Anna Ala-Kauhaluoma 1/1, Venla Ahola 1/0, Josefiina Räikkä 1/0, Sohvi Korhonen 1/1, Taru Ala-Tuuhonen 0/1.

Tuomarit: Emil Tuuli ja Sari Palokari.

Yleisöä: 143.

B-tyttöjen Halli-SM-tilastokärjet 2019

Etenijätilasto: Rebekka Suni, Kempele 17 (7)
Lyöjätilasto: Tiia Valtanen, Kempele 0+18=18 (7)
Kärkilyöntitilasto: Rebekka Suni, Kempele 35 (7)
Tehotilasto: Tiia Valtanen, Kempele 0+18+4=22 (7)
Kärkilyönti-%: Julia Valtanen, Rauma 90,9 % (6)

B-tyttöjen Halli-SM-kultaa 2019: Hämeenkyrön Räpsä

Venla Ahola, Vilja Ahola, Anna Ala-Kauhaluoma, Taru Ala-Tuuhonen, Amanda Frantsila, Aurora Frantsila, Vilma Holkko, Senni Korhonen, Sohvi Korhonen, Nea Koskela, Siiri Leppänen, Anni Rajala, Josefiina Räikkä, Johanna Viitanen, Hanna Vulli. Jussi Frantsila (pj), Vesa-Matti Koskela (2. pj).

B-tyttöjen Halli-SM-hopeaa 2019: Kempeleen Kiri

Tuija Ahonen, Jasmiina Juntunen, Eerika Kesti, Linnea Laatikainen, Hanna Lammela, Annika Linna, Jenni Nättinen, Sanni Nättinen, Ria Ojala, Essi Palkki, Reetta Siira, Emilia Sorvisto, Rebekka Suni, Reetta Törmänen, Tiia Valtanen. Jarkko Sillanpää (pj), Jarkko Kokko (2. pj).

B-tyttöjen Halli-SM-pronssia 2019: Seinäjoen Maila-Jussit

Salla Hirvelä, Vilma Isokangas, Johanna Karjanlahti, Venla Karttunen, Petra Kerola, Sofia Kitinoja, Vilma Kupari, Maria Lilli, Aada Nurmela, Janniina Pellonpää, Noora Rantala, Selina Saarenpää, Maria Sveholm, Liinu Turpela. Niina Okkonen (pj), Elisa Järvenpää (2. pj).

Aiheesta lisää

Kuvagallerioita lopputurnauksen otteluista (Jari Mäki-Kuutti)

B-tyttöjen Halli-SM-turnauksen tulokset ja tilastot