Valitse sivu

Ulvilan Pesä-Veikkojen oma kasvatti Jyri Tarmo debytoi seuran edustusjoukkueen pelinjohtajana miesten Ykköspesiksessä 1+1-mallisella sopimuksella. Pelinjohtajakysymys tuli ajankohtaiseksi, kun Janne Lähde ilmoitti vetäytyvänsä sivuun tehtävästä.

Tarmo aloitti pelaajauransa 80-luvulla ja edusti seuran joukkueita Superpesiksestä suomensarjaan. Tarmo oli mukana nostamassa Ulvilan Pesä-Veikot pääsarjatasolle 1998 ja ylsi parhaimmillaan Superpesiksen etenijätilastossa 20 parhaan joukkoon.

Pelaajapuolelle UPV saa riveihinsä kaksi kovaa paluumuuttajaa. Rami Mäkinen pelasi kolme edellistä kautta Superpesistä Alajärven Ankkureissa ja toinen seuran oma kasvatti Risto Kiviharju palaa Ulvilaan Pöytyän Urheilijoista.

1+1-mallisiin jatkosopimuksiin rustasivat nimensä Erno Kulmala ja Petri Kulmala. Lisäksi Sami Nieminen jatkaa joukkueen valmennusringissä, samoin harjoitusrinkiin kuuluvat Jukka-Pekka Katajisto, Kosti Kaunismäki ja Lauri Kuronen.

B-ikäisistä junioreista Atte Piisi allekirjoitti pelaajasopimuksen. Harjoitusringissä ovat mukana Santeri Heinimäki ja Samuli Kankaanpää.

Aiheesta lisää

Ulvilan Pesä-Veikkojen kotisivut