Valitse sivu

Laukaan Urheilijoiden edustusjoukkue pelaa miesten Ykköspesiksessä kaudella 2019. Pesäpalloliitto hyväksyi kunnan sisäisen sarjapaikan siirron Lievestuoreen Kisalta Laukaan Urheilijoille ja seuran syyskokous päätti yksimielisesti pesäpallojaoston perustamisesta. Huippupesäpallon ohella suunnitelmissa on käynnistää juniori- ja harrastetoimintaa.

Laukaan Urheilijat on 89-vuotias yleisseura, jonka muita lajeja ovat aikuisurheilu, hiihto, koripallo, salibandy ja yleisurheilu. Uutena tulokkaana pesäpalloväki otettiin seuran syyskokouksessa avosylin vastaan.

– Tämä tuntuu todella hyvältä. Olemme todella innoissamme tästä kuviosta. Uskomme, että pesäpallo tuo piristysruiskeen koko seuralle, Laukaan Urheilijoiden puheenjohtaja Raimo Kinnunen iloitsee.

Syyskokouksen päätöksellä pesäpallo toimii seurassa oman jaostonsa alla. Uutta pesäpallojaostoa edustamaan valittiin Susan Aalto, Matias Hänninen, Veikko Ijäs, Hannu Kiiveri, Immo Kiiveri, Olli Kiiveri, Antti Kovanen, Tuire Mäki, Ismo Natri ja Ville Viljanmaa sekä varajäsenenä Piia Kyrönlahti.

Ensimmäiseen pesäpallokauteensa valmistautuva Laukaan Urheilijat pelaa miesten Ykköspesiksen kotiottelunsa ensi kesänä kolmella eri kentällä: Laukaan kirkonkylällä, Lievestuoreella ja Jyväskylässä. Joukkueessa nähdään pitkälti Keski-Suomen pesäpallosta tuttuja kasvoja. Pelaaja- ja pelinjohtajaratkaisuista sekä uusista vahvistuksistaan seura tiedottaa lähiviikkojen aikana. Laukaan Urheilijat on ensi kaudella Keski-Suomen korkeimmalla sarjatasolla pelaava miesten pesäpallojoukkue.

Aiheesta lisää

Laukaan Urheilijoiden kotisivut