Valitse sivu

Puijon Pesis Kuopiosta julkaisi miesten ykköspesisjoukkueensa tulevan kauden kokoonpanon seuran kauden päättäjäistilaisuuden yhteydessä Kuopion kaupunginteatterissa perjantaina.

Joukkueen pelinjohtajana jatkaa Jaska Huttunen, joka saa aisaparikseen ja valmentajaksi lukkarina Sotkamon Jymyssä Suomen mestaruuden 2009 voittaneen Mikko Lahtisen. Yllätysvetona Waltteri Hämäläinen hakee paikkaa lautasen ääreltä. Hämäläinen pelasi lukkarina C-ikäiseksi asti, mutta on totuttu näkemään linjapelaajana viime vuosina.

– Laken (Mikko Lahtinen) aloittaminen valmentajana oli isoin tekijä, jotta uskalsin ottaa haasteen vastaan, Hämäläinen totesi.

Puijon Pesiksen ykköspesisjoukkueen harjoitusringissä on kaikkiaan 18 pelaajaa. Kokonaan uusina pelaajina seuran väreissä aloittavat Kasperi Laasonen, Misa Märsylä ja Juho Vänskä.

– Nyt olemme hakeneet joukkueeseen aikaisempaa enemmän myös jalkoja, pelinjohtaja Huttunen luonnehti.

Päättyneellä kaudella Puijon Pesis ylsi miesten Ykköspesiksen runkosarjassa neljänneksi, mutta jäi välierissä tamperelaista Manse PP:tä vastaan voiton päähän superpesiskarsinnan paikasta.

Puijon Pesis kaudella 2019

Aapo Ahonen, Niko Asunmaa, Ismo Huotari, Waltteri Hämäläinen, Juho Koivisto, Miro Kähkönen, Kasperi Laasonen, Tuomas Luukkonen, Kalle Miettinen, Nestori Moisio, Misa Märsylä, Teemu Nivala, Ilari Penttinen, Valtteri Pirinen, Juhani Pirskanen, Altti-Jussi Ronkainen, Ville-Matti Tolvanen, Juho Vänskä. Jaska Huttunen (pj), Mikko Lahtinen (2. pj).

Aiheesta lisää

Puijon Pesiksen nettisivut