Valitse sivu

Miesten Superpesiksestä pudonnut Haminan Palloilijat tavoittelee nousua takaisin pääsarjatasolle uuden pelinjohtajansa Juho Kaikon luotsaamana. Tehtävä ei ole missään nimessä helppo, mistä pitävät huolen kilpakumppanit. Erityisesti Manse PP Tampereelta tiedotti jo todella kovasta rosteristaan.

Hamina uusi valmennusjohtonsa myös muilta osin. Kaikon aisaparina toimii kakkospelinjohtajana Simo Vanhala ja fysiikkavalmentajan tehtäviä hoitaa Arttu Rossi.

Pelaajistoonsa Hamina on saanut kovia kiinnityksiä. Uusina kasvoina joukkueeseen liittyvät paluumuuttaja Lauri Aitala, Imatralla Superpesistä vastuullisessa roolissa pelannut juvalaislähtöinen Ville Lantiainen ja kokenut kovalyöntinen jokeritykki Mikko Mahlamäki.

– Joukkue on niin laadukas, että sillä pystyy taistelemaan Superin paikasta. On se ihan saavutettavissa oleva tavoite, pelinjohtaja Kaikko totesi Kymen Sanomille.

Kimmo Carlson Manse PP:n paitaan

Manse PP ylsi neljällä edellisellä kaudella Ykköspesiksen välieriin ja kolmesti superpesiskarsintaan. Joko kauan odotettu nousu toteutuu ensi vuonna?

– Edelliskausi jätti hampaankoloon eli homma jäi kesken. Jo se yhtenä syynä pakotti jatkamaan, tekemään vielä enemmän töitä saavuttaaksemme yhdessä unelman noususta pääsarjaan, tähtipelaaja Ville Hotakainen sanoo.

Jyväskylän Kirin kasvatti Kimmo Carlson tuo Tampereelle 266 superpesisottelun ja kolmen Itä-Lännen verran kokemusta.

– Tässä kohtasi molempien intressit hyvin. Joukkueeseen haluttiin yhdet isot hartiat lisää kantamaan vastuuta, jota on tarjolla. Paketti, joka tarjottiin itselle myös pesäpallon ulkopuolella, ratkaisi homman, Carlson kertoi.

Uusia kasvoja Manse PP:n joukkueessa ovat Carlsonin ohella Valtteri Hämäläinen, Taneli Lassila ja Leevi Lehto, paluumuuttaja Sampo Lähdesmäki sekä Ruoveden Pirkkojen kasvatti, vasta 16-vuotias Petteri Alanen alueen omalta junioripolulta.

Kärjessä tilaa uusille joukkueille?

Päättynyt kausi toi kaksi sarjanousua ykköspesisjoukkueille. Kempeleen Kiri palaa pääsarjaan runkosarjan voittajana ja Siilinjärven Pesis kukistettuaan Haminan Palloilijat superpesiskarsinnassa.

Tilaa on siis vapautettu seuraaville menestyjille. Kärkisijoja viime vuosina kolkutellut Puijon Pesis Kuopiosta esittelee edustusjoukkueensa seuran päättäjäis- ja palkitsemistilaisuudessa perjantaina 26.10. Markus Wirzenius ja Petri Hännikäinen luotsaavat puolestaan toissakaudella sensaatiomaisesti superpesiskarsintaan yltäneen Pöytyän Urheilijat ensi vuoteen.

Oulussa huippupesäpallo jatkuu ykköspesistasolla. Lippo Junioreiden pelinjohtokaksikon muodostavat Ilkka Hirvonen ja Santeri Haipus. Forum 24:n mukaan uraansa jatkavat Oulussa Paavo Kaasila, Ari Lankinen, Touko Loukkola, Jussi Partanen, Samuli Pohjola, Santeri Pulkkinen, Rami Ruokojärvi, Oskari Salmela ja Aki Toikka sekä uutena kasvona Antti Tolonen.

Miesten ykköspesisjoukkueiden kokoonpanoja kaudelle 2019
(seuran nimi on linkki lisätietoihin)

Haminan Palloilijat

Ville Aalto, Lauri Aitala, Matias Hangasmaa, Ville Harju, Jere Heikkilä, Henri Heikkilä, Ville Lantiainen, Mikko Mahlamäki, Joona Mäkelä, Otso Mäkelä, Verneri Taurama, Lassi Vuorela. Juho Kaikko (pj), Simo Vanhala (2. pj), Arttu Rossi (fysiikkavalm.).

Kannuksen Ura

Aleksi Alanko, Tommi Angervisto, Eetu Isohanni, Joonas Jyrkkä, Marko Järvenoja, Miika Kanala, Markus Kemell, Aleksi Lahti, Joonas Lahti, Sami Lundström, Miro Märsylä, Niko Märsylä. Eetu Rekonen (pj).

Manse PP, Tampere

Video julkistustilaisuudesta
Manse PP:n naisten superpesisjoukkue

Joni Aalto, Petteri Alanen, Pyry Alanen, Juho Ammesmäki, Kimmo Carlson, Juho Haapala (try out), Ville Hotakainen, Valtteri Hämäläinen, Mika Ilkko, Taneli Lassila, Leevi Lehto, Konsta Lehtola, Sampo Lähdesmäki, Topi Moisio, Juho Peltoniemi, Roope Reinikka, Timo Torppa, Jukka Tuomisto

Oulun Lippo Juniorit

Paavo Kaasila, Ari Lankinen, Touko Loukkola, Jussi Partanen, Samuli Pohjola, Santeri Pulkkinen, Rami Ruokojärvi, Oskari Salmela, Aki Toikka, Antti Tolonen. Ilkka Hirvonen (pj), Santeri Haipus (2. pj).

Pöytyän Urheilijat

Antti Hampori (try-out), Jere Harjuvaara, Henri Holmberg (try-out), Joona Iivonen, Marlo Jaakkola, Niko Julin, Arttu Kaurila, Erik Lahti, Tapio Mäkipää, Heikki Rasilainen, Janne Vepsäläinen (try-out). Markus Wirzenius (pj), Petri Hännikäinen (2. pj)

Simon Kiri

Jussi Kekonen, Joonas Kekäläinen, Niko Mikkola, Joona Nousiainen, Juuso Nousiainen, Jarno Pelkonen, Eetu Raitio, Joonas Rajala, Juha Turska, Christian Vaarala, Jukka Vilmi. Janne Anttila (pj), Eino Martimo (valm.), Jarno Nousiainen (valm.), Jani Ruonala (fysiikkavalm.)

Sotkamon Jymy 2

Aleksi Heikkilä, Janne Hyvönen (pelaajavalmentaja), Juho Jokela, Roope Kaipainen, Jere Kemppainen (try-out), Aapo Komulainen, Ville-Veikko Korhonen, Kalle Kuosmanen, Mikko Lukkari, Oskari Lukkari, Rasmus Paananen, Oskari Partanen (try-out), Tommi Piirainen, Valtteri Piirainen, Sami Rautiainen, Konsta Saaranen, Ville Seppänen, Roni Suontakanen, Petteri Timonen, Ale Tschesmenski, Niko Tuikka, Julius Veittikoski, Ville Veittikoski. Teemu Körkkö (pj), Vesa Tervo (valm.)

Vähänkyrön Viesti

Jaakko Erkkilä, Mika Joensuu, Eero Karvonen, Miika Laitamäki, Joonas Lassila, Tommi Lintala, Jari Ojanen, Toni-Pekka Sillanpää, Niki Taijala, Kalle Viita. Olli-Pekka Sinkkonen (pj), Jaakko Mansikkamäki (2. pj)

Ylivieskan Kuula

Juho Haapakoski, Eemeli Jämsä, Jaakko Kemppainen, Juho-Pekka Kujala, Santtu Luhtavaara, Ville Majava, Jani Moilanen, Eetu Paananen, Tuomo Rautio, Aatu Saastamoinen, Aappo Savikoski, Joel Salmela, Eetu Suni. Erno Hautamäki (pj).