Valitse sivu

Nousukarsinnat naisten suomensarjasta Ykköspesikseen ratkesivat molempien parien osalta suoraan kahdessa ottelussa. Kajaanin Pallokerho ja Siilinjärven Pesis tekevät uutta tulemistaan kohti huippua.

Siilinjärvellä vietettiin todellista seuran juhlapäivää sunnuntaina. Miehet varmistivat nousunsa Superpesikseen ja naiset Ykköspesikseen. Naisten nousukarsinnassa nuoren joukkueen vahvana tukena hääri Ilmajoen Kisailijoiden kasvatti, neljän Suomen mestaruuden Maaret Ahonen, joka iski kahteen otteluun tehot 3+13 lyötyä, 6 tuotua ja 19 kärkilyöntiä.

Kajaani vei nousukarsinnan voiton Lapuan Virkiästä. Joukkueen ykköspelaajana loisti nousukarsinnassa kolmen Itä-Lännen Hanna Airaksinen (ent. Väisänen), joka päätti superpesisuransa ainakin toistaiseksi SM-pronssimitaliin Rauman Lukon joukkueessa 2015. Airaksinen muistetaan Kajaanissa mm. seuran B-tyttöjen mestaruusjoukkueesta 2008.

Naisten Ykköspesis laajenee 16 joukkueen sarjaksi kaudelle 2019. Viisi sarjapaikkaa on hakumenettelyssä, joka päättyy 15.9.2018 kello 16.

Miesten nousukarsinta Ykköspesikseen tasoittui

Nousukarsinnassa miesten suomensarjasta Ykköspesikseen on nähty vain vierasvoittoja. Sunnuntaina Simon Kiri kukisti Lahden Mailaveikot ja Kannuksen Ura Loimaan Palloilijat, joten molemmissa ottelusarjoissa tilanne on 1-1. Ratkaisevat kolmannet ottelut pelataan lauantaina 8.9. Simossa kello 14 ja Kannuksessa kello 15.

Aiheesta lisää

Siilinjärven Pesiksen kotisivut

Kajaanin Pallokerhon kotisivut