Valitse sivu

Tamperelaisen Manse PP:n Ville Hotakainen ja Pöytyän Urheilijoiden Petra Kaitonen on valittu kuukauden pelaajiksi Ykköspesiksessä.

Manse PP Tampereelta käänsi miesten Ykköspesiksen välieräsarjan edukseen oltuaan tappiolla jo otteluvoitoin 0-2 kuopiolaista Puijon Pesistä vastaan. Kokenut Ville Hotakainen palkittiin joukkueensa parhaana ottelusarjan kaikissa voitto-otteluissa. Seinäjoen Maila-Jussien kasvatti on alati vaarallinen lyöntipaikalla ja pelaa pallovarmaa ulkopeliä linjassa ottelusta toiseen. Miesten Ykköspesiksen elokuun pelaaja johdatti joukkueensa ennakkoluulottomasti superpesiskarsintaan Alajärven Ankkureita vastaan. Otteluvoitot ovat tasan 1-1 ennen viikonlopun kohtaamisia.

Pöytyällä on otettu tavaksi pelata superpesiskarsintoja. Vuosi sitten superpesispaikasta pääsivät pelaamaan seuran miehet, tällä kaudella sensaatiomaisesti sarjanousijana seuran naiset. Sarjan ykköskotiuttajaksi nousi niin runkosarjassa kuin pudotuspeleissä Petra Kaitonen, joka iski joukkueelleen tärkeitä juoksuja myös tiukassa välieräsarjassa Joensuun Mailaa vastaan. Naisten Ykköspesiksen elokuun pelaaja, Pöytyän Urheilijoiden oma kasvatti Kaitonen kamppailee superpesiskarsinnan tehokkaimman lyöjän tittelistä yhdessä Lappajärven Veikkojen Piritta Kärnän kanssa.

Hotakaiselle valinta kuukauden pelaajaksi on uran ensimmäinen. Kaitonen palkittiin naisten Ykköspesiksen kuukauden pelaajana myös kesäkuussa.

Aiheesta lisää

Juha Puhtimäki ja Emma Sallinen Superpesiksen elokuun pelaajiksi

Kuukauden pelaajat 2008-2018