Valitse sivu

Hyvinkään Tahko on palannut A-poikien pesäpallon Suomen mestariksi 21 vuoden tauon jälkeen. Kolmannessa loppuottelussa Tahko otti kuskin paikan ja piti sen loppuun saakka voittaen Oulun Lippo Juniorit lukemin 2-0 (3-2, 5-2).

Alkuun vaikutti kuin vieraiden paras terä olisi jäänyt linja-autoon. Tahko karkasi 3-0-johtoon, kunnes Lippo Juniorit kiri juoksun päähän neljännen aloittavalla.

Toisella jaksolla ratkaisijan roolin otti Atte Brandt lyömällä yhteensä kolme tärkeää juoksua, joista kaksi syntyi avausvuoron läpilyönnillä muuntajalle. Brandt juhli kolmosella kunniajuoksua 712 katsojan edessä. Lippo Juniorit tasoitti tilanteen kertaalleen ennen kuin Tahko eteni yksittäisillä lyödyillä juoksuilla jaksovoittoon.

Loppuottelusarjan avauksessa vietettiin 25 juoksun juhlia ja Lippo Juniorit takoi Pihkalassa peräti kolme kunnaria. Nyt oli Tahko läksynsä lukenut. Ulkopeli piti hienosti ja joukkue ansaitsi Suomen mestaruuden varmaotteisella esityksellä. Avausottelun tappion jälkeen Tahko otti kaksi peräkkäistä voittoa, ensin Oulussa ja kruunuksi kotikentällään Hyvinkäällä.

Seuran aiemmat A-poikien Suomen mestaruudet ovat vuosilta 1983 ja 1995-97. Ouluun oli ennen tätä voitettu vain kaksi ikäluokan SM-mitalia. Lippo juhli mestaruutta 2005 ja SM-pronssia 2004.

Sotkamon Jymyn mitaliputki jatkuu

Sotkamon Jymy on voittanut A-poikien SM-pronssia 2018. Ratkaisevassa kolmannessa pronssiottelussa kotijoukkue kärsi tappion lukemin 1-2 (1-0, 1-3, 1-2) Vimpelin Saarikentällä lauantaina.

Sotkamon Jymyn vuonna 1986 alkanut pesäpallon SM-mitalien putki oli lähellä katketa, mutta näin ei kuitenkaan käynyt. A-poikien pronssimitalin myötä vähintään yksi seuran joukkueista on voittanut SM-mitalin 33 kaudella peräkkäin.

A-poikien SM-kultaa 2018: Hyvinkään Tahko

Atte Brandt, Oskari Friman, Jere Handolin, Jere Harjuvaara, Aleksanteri Haukka, Mika-Matti Heinonen, Nooa Hoikka, Eetu Hämäläinen, Kaapo Kalmari, Matias Kauppinen, Aku Kettunen, Erik Lahti, Leevi Lehto, Miki Leppäniva, Luukas Levänen, Totti Nikula, Santtu Patova, Joosua Rättö, Samu Saarinen, Tuomas Tyni, Patrik Vartama. Mika Lehto (pj), Juuso Kerola (2. pj).

A-poikien SM-hopeaa 2018: Oulun Lippo Juniorit

Paavo Kaasila, Jaakko Kemppainen, Ari Lankinen, Touko Loukkola, Jonne Luhtavaara, Santtu Luhtavaara, Sami Ojala, Samuli Pohjola, Santeri Pulkkinen, Roope Pöyry, Rami Ruokojärvi, Kasperi Salmela, Oskari Salmela, Eetu Suni. Pekka Hepokangas (pj), Ville Väisänen (2. pj).

A-poikien SM-pronssia 2018: Sotkamon Jymy

Roope Haapsalo, Aleksi Heikkilä, Kalle-Tapio Huusko, Juho Jokela, Antti Kiiskinen, Jussi Korhonen, Niko J. Korhonen, Kalle Kuosmanen, Matias Litmanen, Mikko Lukkari, Oskari Lukkari, Misa Märsylä, Niko Märsylä, Riku Niemi, Olli Ojanperä, Valtteri Piirainen, Sami Rautiainen, Ville T. Seppänen, Ville Veittikoski, Juuso Väisänen. Riku Tolonen (pj), Ismo Klemetti (2. pj).

Aiheesta lisää

Mestaruustunnelmia Tahkon A-poikien Facebook-sivulla

Hienoja hetkiä mahtui Lippo Junioreiden A-poikien kauteen

Tahko kukisti Sotkamon Jymyn poikien Superpesiksen välierissä