Valitse sivu

Fera Raumalta tempaisee 60-vuotisjuhliensa kunniaksi hienolla tavalla ja täyttää tulevan viikonlopun tuomalla valokeilaan monipuolisen toimintansa nuorimmista junioreista naisten Superpesiksen edustusjoukkueeseen. Lähes kaikki seuran joukkueet pelaavat yhden ottelun Otanlahdessa tai lähikentillä viikonloppuna 13.-15.7.

Avaus on maukas herkkupala naisten Superpesiksen ystäville perjantai-iltana. Alkukauden yllättäjä, sarjavitoseksi ennakkoluulottomalla pelillä noussut Fera saa vastaansa hallitsevan mestarin Manse PP:n Tampereelta.

Lauantaina ensimmäinen ottelu alkaa aamulla kello 10 ja viimeinen illalla kello 17. Sunnuntaina Feran B-tyttöjen kakkosjoukkue on ensimmäisenä tulessa kello 12 alkaen. Tapahtuman päättää D1-tyttöjen ottelu, jossa kotijoukkue kohtaa rakkaan paikalliskilpailijansa Pesäkarhut Porista.

Feran puheenjohtaja Sanna-Leena Jokinen pitää viikonloppua vahvana käyntikorttina seuran toiminnan laajuudesta kaupunkilaisille ja koko pesäpalloyhteisölle.

– Kaikki pelaa -viikonloppu on tärkeä tapahtuma koko seuralle ja samalla osoitus vahvasta ja hyvin hoidetusta juniorityöstämme.

– Onhan se jotain niin hienoa, kun Otanlahdessa tykitetään koko viikonloppu Satakunnan parasta nais- ja tyttöpesistä.

Superpesisottelua lukuun ottamatta viikonlopun otteluihin on vapaa pääsy.

Kaikki pelaa -viikonlopun otteluohjelma

Perjantai 13.7.
18.00 Fera vs. Manse PP, Tampere (naisten Superpesis)

Lauantai 14.7.
10.00 Fera G vs. Laitilan Jyske
12.00 Fera F2 vs. Manse PP, Tampere
13.00 Fera vs. Loimaan Palloilijat (naisten maakuntasarja)
14.00 Fera F1 vs. Manse PP, Tampere
16.00 Fera E1 vs. Fera E2
17.00 Fera vs. Kinnarin Pesis 2006, Järvenpää (naisten suomensarja)

Sunnuntai 15.7.
12.00 Fera B2 vs. Kuusankosken Puhti
14.00 Fera D2 vs. Seinäjoen Maila-Jussit
15.00 Fera vs. Ylivieskan Kuula naisten Ykköspesis
18.00 Fera D1 vs. Pesäkarhut, Pori

Aiheesta lisää

Feran kotisivut

Raumalainen: ”Koko viikonloppu pelkkää pesäpalloa”