Valitse sivu

Pesäpallon Itä-Länsi-joukkueiden valitsijat ovat saaneet ensimmäisen urakkansa päätökseen. Jokaiseen joukkueeseen on nimetty kaksi pelinjohtajaa Joensuun arvo-otteluviikonloppuun 29.6.-1.7.

Miesten Idän pelinjohtajat Matti Iivarinen ja Jukka Mäkinen ovat saaneet Kouvolan Pallonlyöjät vahvaan lentoon Superpesiksessä. Vimpelissä kärsityn avausottelun tappion jälkeen joukkue on napsinut kahdeksan voittoa peräjälkeen. Maaningan Mahdin kasvatti Iivarinen muistetaan pelaajana 18 pääsarjakaudesta, kahdesta vuoden lukkarin tittelistä, kahdesta Suomen mestaruudesta Alajärven Ankkureiden paidassa ja 11 Itä-Länsi-edustuksesta. Pelinjohtajana Iivarinen on aiemmin yltänyt arvo-otteluun vain kerran, Pattijoen Urheilijoiden luotsina kaudella 2006.

Vastustajan leirissä peliä johtavat Vimpelin Vedon Sami-Petteri Kivimäki ja Pasi Tyynelä. Kivimäki luotsaa miesten Lännen joukkuetta jo viidennellä kaudella peräjälkeen.

Seppo Salmela tauon jälkeen tähdistöotteluun

Idän puolella nähdään comeback-pelinjohtaja myös naisten arvo-ottelussa. Seppo Salmela valittiin Tyrnävän Tempauksen luotsina arvo-otteluun ja vuoden pelinjohtajaksi 2003. Tälle kaudelle Salmela palasi naisten Superpesikseen Oulun Lipottarien viuhkassa. Nuori joukkue on voittanut alkukaudesta päävastustajansa.

Lännen pelinjohtajana nähdään kahden välivuoden jälkeen porilaisen Pesäkarhujen Sami Österlund, joka saa aisaparikseen Lapuan Virkiän Tomi Niskasen.

Itä-Länsi-viikonloppuna kolme nuorten huippuottelua

Aikuisten lisäksi Joensuun Itä-Länsi-viikonloppu tarjoaa tulevaisuuden tähtien taidonnäytteitä nuorten arvo-otteluissa. Perjantaina ovat estradilla A-pojat, lauantaina B-tytöt ja sunnuntaina B-pojat.

A-poikien Idän joukkueen pelinjohtajana toimii Sotkamon Jymyn kakkosjoukkueen miesten Ykköspesikseen ja seuran B-pojat takaisin mitalikantaan viime syksynä luotsannut Riku Tolonen. Lännen viuhkaan tarttuu toisella kaudella peräkkäin Mika Lehto, joka juhli Hyvinkään Tahkon B-poikien kanssa Suomen mestaruutta 2016. Tahko on nyt avannut kautensa poikien Superpesiksessä tappioitta.

Idän B-tyttöjen peliä johtaa Erno Tuomainen, joka luotsaa Siilinjärven Pesiksen vahvaa seuran omista kasvateista koottua B-tyttöjoukkuetta. Lännen puolella kunnian saa Porista Raumalle pelinjohtajaksi siirtynyt Joni Järvinen. Talven hallimestari Fera on aloittanut tyttöjen Superpesiksessä tappioitta.

Sotkamon Jymyn miesten superpesisjoukkueesta tuttu Teemu Körkkö toimii myös seuran B-poikajoukkueen viuhkassa ja saa kunnian näyttää merkkiä Idän B-pojille Joensuun arvo-ottelussa. Lännen puolella Jarmo Kauppinen ja Mikko Kivinen vaihtavat rooleja viime vuoteen nähden. Pelinjohtajana nähdään nyt Veteli Pesiksen tähtisikermää luotsaava Kauppinen.

Miesten Ykköspesiksen arvo-ottelu Varkaudessa Itä-Länsi-viikon torstaina

Miesten Ykköspesis saa tälläkin kaudella oman arvo-ottelunsa. Itä ja Länsi ovat vastakkain perinteikkäällä Kämärin kentällä Varkaudessa Puurtilan Kisa-Poikien 70-vuotisjuhlien päätapahtumassa torstaina 28.6.

Arvo-ottelussa kohtaavat kahden sarjan ennakkosuosikin pelinjohtajat. Idän joukkuetta luotsaa Siilinjärven Pesiksen Perttu Westersund ja Lännen joukkuetta tamperelaisen Manse PP:n Mika Kulmala.

Yleisöäänestys jatkuu perjantaihin saakka

Yleisöllä on tänäkin vuonna mahdollisuus äänestää yksi pelaaja jokaiseen Joensuun arvo-otteluviikonlopun aikuisten joukkueeseen. Äänestykseen on nimetty jokaisesta seurajoukkueesta yksi pelaaja, joka ei ole aiemmin esiintynyt miesten tai naisten Itä-Länsi-ottelussa. Äänestys jatkuu perjantaihin saakka osoitteessa https://my.surveypal.com/Ita-Lansi-yleisoaanestys ja äänestystulos julkaistaan lauantaina 9.6.

Itä-Länsi-joukkueenjohdot 2018

Miehet, Itä

Pelinjohtaja: Matti Iivarinen, Kouvolan Pallonlyöjät
2. pelinjohtaja: Jukka Mäkinen, Kouvolan Pallonlyöjät
Valitsija/joukkueenjohtaja: Janne Vuorinen, Sotkamo

Miehet Länsi

Pelinjohtaja: Sami-Petteri Kivimäki, Vimpelin Veto
2. pelinjohtaja: Pasi Tyynelä, Vimpelin Veto
Valitsija/joukkueenjohtaja: Sami Sirviö, Helsinki

Naiset, Itä

Pelinjohtaja: Seppo Salmela, Oulun Lipottaret
2. pelinjohtaja: Antti Yli-Saunamäki, Hyvinkään Tahko
Valitsija/joukkueenjohtaja: Kaisa Salmela, Kemi

Naiset, Länsi

Pelinjohtaja: Sami Österlund, Pesäkarhut, Pori
2. pelinjohtaja: Tomi Niskanen, Lapuan Virkiä
Valitsija/joukkueenjohtaja: Daniela Tanhua, Rauma

A-pojat, Itä

Pelinjohtaja: Riku Tolonen, Sotkamon Jymy
2. pelinjohtaja: Saku Havukainen, Kiteen Pallo -90
Valitsija/joukkueenjohtaja: Jarno Kaksonen, Kitee

A-pojat, Länsi

Pelinjohtaja: Mika Lehto, Hyvinkään Tahko
2. pelinjohtaja: Markku Lassila, Vimpelin Veto
Valitsija/joukkueenjohtaja: Juha-Pekka Soini, Seinäjoki

B-tytöt, Itä

Pelinjohtaja: Erno Tuomainen, Siilinjärven Pesis
2. pelinjohtaja: Joni Karppanen, Kirittäret, Jyväskylä
Valitsija/joukkueenjohtaja: Jutta Surakka, Joensuu

B-tytöt, Länsi

Pelinjohtaja: Joni Järvinen, Fera, Rauma
2. pelinjohtaja: Miika Reinikka, Vähänkyrön Viesti
Valitsija/joukkueenjohtaja: Suvi Huhtanen, Seinäjoki

B-pojat, Itä

Pelinjohtaja: Teemu Körkkö, Sotkamon Jymy
2. pelinjohtaja: Niko Sirviö, Joensuun Maila
Valitsija/joukkueenjohtaja: Tuomo Schroderus, Joensuu

B- pojat Länsi

Pelinjohtaja: Jarmo Kauppinen, Veteli Pesis
2. pelinjohtaja: Lauri Helin, Hyvinkään Tahko
Valitsija/joukkueenjohtaja: Mikko Kivinen, Vimpeli

Miesten Ykköspesis, Itä

Pelinjohtaja: Perttu Westersund, Siilinjärven Pesis
2. pelinjohtaja: Jussi Muilu, Jyväskylän Lohi (suomensarja)
Valitsija/joukkueenjohtaja: Perttu Hautala, Jyväskylä

Miesten Ykköspesis, Länsi

Pelinjohtaja: Mika Kulmala, Manse PP, Tampere
2. pelinjohtaja: Mika Lehto, Jokioisten Koetus
Valitsija/joukkueenjohtaja: Mika Härkin, Oulu

Aiheesta lisää

Itä-Länsi Joensuussa 29.6.-1.7.

Itä-Länsi-liput myy Ticketmaster Suomi