Valitse sivu

50-vuotista taivaltaan juhlistava Vihdin Pallo on marraskuussa 1967 perustettu tunnettu yleisseura, jonka lajivalikoimaan ovat kuuluneet koripallo, pöytätennis ja tikanheitto sekä pääsarjatasolla lentopallo ja pesäpallo. Vuodesta 1990 lähtien toiminta on kuitenkin keskittynyt lähes yksinomaan pesäpalloon. Ylimmiltä sarjatasoilta takana on 18 kautta naisten Superpesiksessä ja ikimuistoinen naisten Suomen mestaruus 1998 sekä kausi miesten Ykköspesiksessä 1994.

Menestyksen kannalta kulta-aikaa oli Vihdissä 1990-luku. Seuran naisten edustusjoukkue nousi Superpesikseen kaudelle 1990 voittaen 13 vuoden aikana SM-hopeaa 1992, SM-pronssia 1994 ja 1999 sekä Suomen mestaruuden 1998. Kultajoukkueen muodostivat Pirjo Haukkamaa, Päivi Huhta, Nina Jakonen, Taimi Kaarto, Taina Kölhi, Paula Lahjalahti, Krista Laurila, Mari Marttinen (nyk. Sallinen), Katja Nissinen, Marika Nurminen, Mirkka Oinonen, Eevamari Polvi, Petra Simolin (nyk. Saikku), Pirre Simolin, Mirkka Tschesmenski ja Päivi Väistö sekä pelinjohtaja Harri Reunanen, toinen pelinjohtaja Esa Lehtiranta, valmentaja Esa Honkalehto ja joukkueenjohtaja Raimo Ylikarjula.

Naisten joukkueen ohella Vihdin Pallon miehet hätyyttelivät suomensarjan kärkisijoja 2000-luvulla. Nousu jäi kuitenkin haaveeksi ja seuran toistaiseksi ainoaksi kaudeksi miesten Ykköspesiksessä on jäänyt vuosi 1994.

Miehet lähtivät kauden 2015 ja naiset kauden 2016 jälkeen hakemaan uutta alkua toiminnalle. Resepti on alkanut tuottaa tulosta. Seuralla on junnupesistä, naperopesistä ja useita juniorijoukkueita.

– 50-vuotiaana seura keskittyy erityisesti kasvattajaseuran rooliin luoden pohjaa mahdolliselle tulevaisuuden menestykselle myös aikuisten sarjoissa, historiikissa todetaan.

Juhlavuonna Vihdin Pallosta palkittiin erityisillä huomionosoituksilla monikymmenvuotinen vaikuttaja Esa Lehtiranta Pesäpalloliiton ansiomerkillä kultaisin lehvin, tuloksellisesti junioritoiminnan parissa ansioitunut Risto Torvinen Tahko Pihkala -mitalilla sekä Petra Saikku ja Mari Sallinen kultaisilla pelaajamerkeillä.

Historiikin on koonnut yksiin kansiin Leo ”Lexa” Rouhiainen.

Roihu 60 vuotta

Etelä-Suomen pesäpalloseuroista täysiä kymmeniä täyttää myös helsinkiläinen Roihu, joka juhlisti 60-vuotista taivaltaan seuran All Stars -joukkueen ottelulla Pietarinkadun Oilersia vastaan syyskuussa. Tunnelmiin pääsee yhä kuvagallerian kautta. Roihun toiminnasta saa lisätietoa osoitteesta www.roihu.fi.

Aiheesta lisää

Tule mukaan Vihdin Pallon toimintaan!

Vihdin Pallon historiikki (pdf)

Vihdin Pallon juhlatunnelmia