Valitse sivu

Miesten Superpesiksen Oulun Lippo Pesis vahvistaa organisaatiotaan. Seuran myynti- ja markkinointipäällikkönä työskentelee yhteiskuntatieteiden maisteri Pasi Salmela 1.11. alkaen.

Salmelalla on takanaan monipuolinen työhistoria mm. toimittajana ja viestintä-alan yrittäjänä.

– Olen ollut Lippo-fani jo kymmeniä vuosia, ja 90-luvulla olin järkkärinä muutaman vuoden ajan. Paras muiston niiltä ajoilta on tietenkin mestaruus 1994. Hurjin se, kun ottelussa Sotkamoa vastaan keskuskentälle ahtautui lähes 6 500 ihmistä. Siinä oli pari-kolmetuhatta liikaa, ja oli ihme, että mitään pahempaa ei sattunut, Salmela sanoo seuran kotisivuilla.

Oulun Lippo Pesiksen superpesisjoukkueen fysiikkavalmentajana aloittaa pikajuoksijana tunnettu Ville Vakkuri.

Aiheesta lisää

Oulun Lippo Pesiksen kotisivut

Kaleva: Ville Vakkuri Lippo Pesiksen valmennuksen avuksi