Valitse sivu

Naisten Itä-Länsi-otteluun 2016 valittu Miia Tervonen tekee paluun pelikentille Rauman Lukon paidassa. Feran oma kasvatti on aina edustanut kasvattajaseuraansa ja pelannut Superpesiksen runkosarjassa 213 ottelua. Tervonen oli mukana voittamassa Lukolle seurahistorian ensimmäistä ja toistaiseksi ainoaa SM-mitalia kaudella 2015, pronssia.

Lukko tiedotti samalla kahdesta nuoresta sopimuspelaajasta. Kaksivuotisella pahvilla kasvattajaseurassaan jatkava Venla Tanhua, 20, pelasi Ykköspesiksessä vahvaa lukkaripeliä ja nakutti 19 otteluun tehot 0+7 lyötyä, 20 tuotua sekä 61 kärkilyöntiä. Samalla lukkarin tontilla esiintyi edukseen seuran B-tyttöjoukkueessa vasta 15-vuotias Jasmin Andreasen, joka allekirjoitti 1+2-vuotisen sopimuspaperin.

Seuran mukaan superpesisjoukkueen sopimusneuvottelut etenevät aikataulun mukaisesti ja uusista sopimuksista kerrotaan lokakuun aikana. Pelinjohtaja Tuomo Pekkala iloitsee erityisen Miia Tervosen ”comebackista”.

– Olen todella tyytyväinen nyt julkaistuihin sopimuksiin, erityisen mielissäni olen Tervosen paluusta. Miia tuo mukanaan varmuutta ja nopeutta.

Aiheesta lisää

Miia Tervonen Länsi-Suomelle: Tuli lähdettyä vähän isompaan projektiin”

Lukolle kolme pelaajasopimusta