Valitse sivu

Naisten Superpesiksen välieriin yltänyt Kempeleen Kiri lähtee tulevaan vuoteen samalla joukkueella, jolla se päätti edellisen kauden. Avainpelaajiin lukeutuvat Itä-Länsi-tähdet Sarita Heikkinen ja Essi Kylli sekä vuonna 2016 arvo-otteluun valittu lukkari Linda Kukkohovi.

Suomen mestaruuden Lapuan Virkiän paidassa 2014 voittanut Heikkinen on yhä uraansa jatkavista naisten superpesispelaajista kokenein. Päättyneellä kaudella ylittyi maaginen 300 superpesisottelun rajapyykki (306).

Neljännen Itä-Länsi-ottelunsa heinäkuussa pelannut Kylli kuuluu koko sarjan etukenttäpelaajien eliittiin ja kantaa vastuullisen roolin myös sisäpelissä ykköskärjen vaihtajana. Kukkohovia pidetään erityisesti taktiselta osaamiseltaan jopa sarjan parhaana lukkarina.

Kempeleen Kirin vastuuvalmentajana ja pelinjohtajana jatkaa Sami Lassila. Valmennustiimin täydentävät uusi kakkospelinjohtaja Jari Leinonen, Mika Takalahti ja Soile Helistén-Mikkola. Joukkueen juoksuvalmennuksesta vastaa talven aikana Kari Asumaniemi.

– Joukkue löysi yhteisen pelitavan, joten nyt on helpompi lähteä kehittämään viime kauden heikkoja osa-alueita. Pelaajat ovat valmiita kehittymään ja tekemään töitä seuran ensimmäisen mitaliunelman eteen, seuran tiedotteessa todetaan.

Kempeleen superpesisjoukkueessa pelaavat ensi kaudella kokeneen kolmikon Heikkinen-Kukkohovi-Kylli lisäksi Jenna Hakkarainen, Sara-Ella Kemppainen, Essi Kesti, Eveliina Kesti, Jutta Myllyniemi, Iiris Puskala, Heta Rautiainen, Rebekka Suni, Emmi Särkioja, Henna Tähtilä ja Tiia Valtanen. Omista junioreista sopimuspelaajiksi nousevat Jasmiina Juntunen, Annika Linna, Ria Ojala ja Reetta Törmänen. Try out -sopimuksella ryhmään liittyy Henna Karhula Tyrnävän Tempauksen ykköspesisjoukkueesta.

Aiheesta lisää

Kempeleen Kirin kotisivut