Valitse sivu

Joensuun Mailan Tuomas Jussila ja lappeenrantalainen Pesä Ysien Noora Patrikainen on palkittu Itä-Suomen parhaina pesäpalloilijoina alueen päätöstilaisuudessa Varkaudessa lauantaina. Joukkueina menestystä niittivät erityisesti Joensuu viidennellä peräkkäisellä miesten SM-mitalillaan, Kitee nousemalla kahden hopeisen kauden jälkeen A-poikien Suomen mestariksi ja viemällä Oulun Nuorisoleiriltä C-poikien SM-pronssia sekä naisten puolella sarjanousijat Joensuu Ykköspesikseen ja Siilinjärven Pesis suomensarjaan.

Jussila, 28, on kokonaisvaltaisesti yksi valtakunnan parhaista pesäpalloilijoista. Ylivieskan Kuulan kasvatti juhli Suomen mestaruutta Pattijoen Urheilijoiden paidassa 2008 ja pokkasi vuoden pesäpalloilijan pystin 2015. Jussila allekirjoitti seuran kanssa kauden 2019 loppuun asti ulottuvan jatkosopimuksen kesäkuussa.

Raahessa syntynyt Patrikainen, 21, on Jyväskylän Pesiksen kasvatti, joka siirtyi tälle kaudelle Pesä Ysien paitaan Lappeenrantaan. Patrikainen on kaksinkertainen vuoden lukkari, joka valittiin tulokaskaudellaan 2014 lisäksi vuoden tyttölukkariksi ja vuoden tulokkaaksi. Neljän kauden mittainen pääsarjaura on tuonut mukanaan jo kuusi arvo-otteluvalintaa. Patrikainen vei joukkueensa ykköspalkinnon Lapuan Liitto-Lehdistö-ottelussa kesäkuussa ja kakkospalkinnon Imatran Itä-Länsi-ottelussa heinäkuussa.

Vuoden pelinjohtaja otti tehtävänsä vastaan heinäkuun alusta. Kokenut Raimo Bragge siirtyi Kiteen superpesisjoukkueen viuhkaan ja luotsasi joukkueensa puolivälieriin asti. Joensuussa tulevaisuutta juonivat vuoden valmentajiksi valitut Petri Pennanen ja Juhani Lehtimäki. Ensimmäisen kauden yhteistyö antoi lupauksia jatkoa ajatellen.

Junioritoiminnasta voimaa

Alueen pesäpalloteoksi arvostettiin Kiteen Pallo -90:n A-poikien Suomen mestaruus. Joukkue rakennettiin Imatran Pallo-Veikkojen ja Joensuun Mailan kanssa lähialueen seurojen yhteistyönä. Joukkueen kapteeni, Kiteen oma kasvatti Hannes Pekkinen valittiin Itä-Suomen parhaaksi A-poikapelaajaksi. Parhaan B-poikapelaajan pystin pokkasi mestarijoukkueen kärkenä pelannut joensuulaislähtöinen Konsta Kettunen.

Kitee nousi kahdeksan välivuoden jälkeen C-poikien mitalikantaan. Kapteenina toimi Lassi Vasarainen ja joukkuetta luotsasivat pelinjohtajat Saku Havukainen sekä Jarno Kaksonen.

Junioripuolella suureksi ilonaiheeksi nousi matalan kynnyksen JunnuSuper-sarjatoiminta, joka saavutti heti suuren suosion. Itä-Suomessa pelattiin kesän aikana yhteensä 38 pienpeliturnausta yli 50 eri joukkueen voimin.

Nais- ja tyttöpuolellakin toimintaa rakennetaan määrätietoisesti. Joensuun Maila nousi Ykköspesikseen ja Siilinjärven Pesis toisella joukkueellaan suomensarjaan.

Kaikkiaan Itä-Suomen alueella pelasi eri sarjatasoilla 33 aikuisten sekä 62 lasten ja nuorten joukkuetta sekä aikuisten maakunnallisissa harrastesarjoissa 13 sekajoukkuetta. Näiden lisäksi JunnuSuperiin osallistui 42 itäisen alueen seuroista olevaan lasten pienpelijoukkuetta. Lisenssin lunasti Itäisellä alueella yhteensä 2391 pelaajaa tai tuomaria.

Tapahtumien hullu vuosi

Tapahtumat synnyttävät toimintaa ja kuhinaa. Itä-Suomen pesäpallo nousi valtakunnalliseenkin valokeilaan laadukkaasti järjestettyjen tapahtumien myötä. Miesten Superpesistä pelattiin kautta aikain ensi kerran ulkomailla, kun Joensuun Maila toteutti yhteistyössä kolmen muun seuran kanssa Finnish Baseball Goes Stockholm -tapahtuman ja Imatran Pallo-Veikot palasi pääsarjatasolle ottelussa Sotkamon Jymyä vastaan Espanjan Fuengirolassa.

Itä-Länsi-karavaani saapui Imatralle osana Suomi 100 -juhlavuoden virallista ohjelmaa kesä-heinäkuun taitteessa. Tapahtumaa kunnioitti läsnäolollaan sen suojelija, tasavallan presidentti Sauli Niinistö puolisonsa Jenni Haukion kanssa. Miesten arvo-ottelua seurasi paikan päällä 5029 katsojaa ja viiden ottelun kokonaiskatsojamäärä nousi 2010-luvun ennätyslukemiin, 14 311 katsojaan.

Puijon Pesiksen Höntsäpesis keräsi Kuopiossa niin paljon osallistujia, että markkinointikin piti lopettaa. Lasten pesiskoulujen osalta Imatran Pallo-Veikot onnistui erinomaisesti ja tuplasi osallistujamääränsä. Punkaharjun Urheilijat käynnisti pesiskoulun tänä kesänä ja houkutteli mukaan heti yli 40 lasta.

Kaikki itäisen alueen palkitut 2017

Vuoden naispelaaja: Noora Patrikainen, Pesä Ysit
Vuoden miespelaaja: Tuomas Jussila, Joensuun Maila
Vuoden A-poikapelaaja: Hannes Pekkinen, Kiteen Pallo -90
Vuoden B-tyttöpelaaja: Roosa Lappalainen, Siilinjärven Pesis
Vuoden B-poikapelaaja: Konsta Kettunen, Joensuun Maila
Vuoden pelinjohtaja: Raimo Bragge, Kiteen Pallo -90
Vuoden valmentaja: Petri Pennanen ja Juhani Lehtimäki, Joensuun Maila
Vuoden nuorisovalmentaja: Antti Yli-Saunamäki ja Saku Havukainen, Kiteen Pallo -90
Vuoden juniorivalmentaja: Pasi Varonen, Kiteen Pallo -90
Vuoden tuomari: Suvi Kaukovalta, Imatra
Vuoden poikatuomari: Niklas Kinnunen, Joensuu
Vuoden tyttötuomari : Ada Rothström, Varkaus
Vuoden C-tyttöpelaaja: Johanna Karjanlahti, Siilinjärven Pesis
Vuoden C-poikapelaaja: Konsta Kurikka, Imatran Pallo-Veikot
Vuoden D-tyttöpelaaja: Oona Majoinen, Joensuun Maila
Vuoden D-poikapelaaja: Kalle Varis, Imatran Pallo-Veikot
Vuoden E-tyttöpelaaja: Nitta Korhonen, Puurtilan Kisa-Pojat
Vuoden E-poikapelaaja: Topias Kaksonen, Kiteen Pallo -90
Vuoden pesisteko: Kiteen Pallon poikien Superpesiksen SM-kulta
Vuoden pesistapahtuma: Itä-Länsi ja Superpesis ottelutapahtuma Fuengirolassa
Vuoden pesisharrastajat: Puijon Pesiksen höntsäpesis
Vuoden joukkue: Joensuun Mailan Superpesisjoukkue
Vuoden seura: Kiteen Pallo -90
Vuoden menestyjä: Kiteen Pallon C-pojat, SM-pronssia
Vuoden JunnuSuperi joukkue: Siilinjärven Pesiksen F-pojat
Pesiskoulupalkinnot: Punkaharjun Urheilijat ja Imatran Pallo-Veikot
Vuoden pesistoimija: Salla Huovinen ja Anne Pulkkinen, Joroisten Urheilijat/Puurtilan Kisa-Pojat
Vuoden pesistoimija: Mona Hupli-Kotiranta, Imatran Pallo-Veikot
Erikoispalkinto: Joona-Pekka Hirvonen, Joensuun Maila
Sarjavoittaja, naisten suomensarja, pohjoislohko: Joensuun Maila
Sarjavoittaja, miesten suomensarja, itälohko: Puijon Pesis 2
Sarjavoittaja, naisten maakuntasarja, itälohko: Siilinjärven Pesis 2
Sarjavoittaja, miesten maakuntasarja, itälohko: Kiteen Pallo 3
Tahko Pihkala mitali nro. 75: Satu Pisto, Viinijärven Urheilijat
Tahko Pihkala mitali nro. 76: Kirsi Karjanlahti, Siilinjärven Pesis
Tahko Pihkala mitali nro. 77: Pekka Turunen, Pesä Ysit
Johtoryhmän pytty: Ari Mononen, Joensuun Maila