Valitse sivu

Kuopiolaisella Puijon Pesiksellä on positiivinen ongelma. Seuran lanseeraama HöntsäPesis saavutti niin valtaisan suosion, että markkinointikin piti lopettaa. Siitä huolimatta innokkaita tulijoita riittää ja pesäpalloharrastus vetää puoleensa.

HöntsäPesis on kokonaan uusi, kaikille kuopiolaisille työikäisille tarkoitettu matalan kynnyksen liikuntaryhmä – onpa toiminta innostanut mukaan eläkeläisiäkin. Esteitä ei ole asetettu, vaan kaikille halukkaille on tarjottu mahdollisuuksia. Toiminta soveltuu niin naisille kuin miehille. Se on osallistujille maksutonta, eikä ennakkoilmoittautumista tarvita. Uudet harrastajat ovat tervetulleita mukaan joka viikko.

– Puijon Pesis haluaa kuopiolaisena urheiluseurana olla mukana kantamassa yhteiskuntavastuuta työikäisten ihmisten jaksamisesta. Samalla HöntsäPesis on erinomainen keino laajentaa seuran toimintaa kilpaurheilusta ja junioreiden kasvattamisesta aikuisten harrastepesäpalloon, puheenjohtaja Aleksi Eskelinen korostaa.

Ryhmä kokoontuu kesän aikana 10 kertaa Neulamäen kentällä ja kahdesti Puijonlaakson pesäpallostadionilla. Liikkeelle on lähdetty perusteista eli pesäpallon säännöistä ja pelivälineistä. Jokaisella viikolla on oma teemansa.

Osallistujamäärä hipoo jo kolminumeroisia lukemia. Juhannustauon jälkeen HöntsäPesis jatkaa teemalla ”heitto ja kiinniotto” Neulamäen kentällä maanantaina 26.6.

HöntsäPesis on osa Pohjois-Savon Liikunnan hallinnoimaa kaksivuotista ESR-rahoitteista Työkuntoon-hanketta 2016-2018.

HöntsäPesis Kuopiossa kesällä 2017 (kello 17-18.30)

Ma 12.6. Neulamäen kenttä: Säännöt ja varusteet
Ma 19.6. Neulamäen kenttä: Syöttäminen ja lyöminen
Ma 26.6. Neulamäen kenttä: Heitto ja kiinniotto
Ma 3.7. Neulamäen kenttä: Pelaaminen
Ma 10.7. Pesäpallostadion: Talkoista virtaa
Ma 31.7. Neulamäen kenttä: Näpäykset ja eteneminen
Ma 7.8. Neulamäen kenttä: Lyöntien suuntaaminen
Ma 14.8. Neulamäen kenttä: Pienpelit
Ma 21.8. Neulamäen kenttä: Liikkuminen & merkkipeli
Ma 28.8. Neulamäen kenttä: Lajitekniikat, palaute
Ma 4.9. Neulamäen kenttä: Pelaaminen*
Ti 12.9. Pesäpallostadion: Pelaaminen*

*) Klo 17-19.30

Aiheesta lisää

Yle Kuopio: ”Höntsäpesisvuoron suosio lähti lapasesta”

Lisätietoa HöntsäPesiksestä Puijon Pesiksen kotisivuilta

Heikki Litmanen, 040 577 7346
Veikka Keinänen, 044 204 4448