Valitse sivu

Kaksi seuraa ovat voineet anoa mahdollisuutta järjestää kilpailutoimintansa nuorten pelaajien (alle 21-vuotiaat ja nuoremmat pojat sekä alle 19-vuotiaat ja nuoremmat tytöt) osalta, kuten oman seuran alemman sarjatason joukkueet. Mahdollisuus on voimassa vain suomen- ja maakuntasarjoissa.

Edustusoikeuksien osalta noudatetaan kilpailumääräyksien ”pelaaminen eri sarjatasoilla” -pykälää. Samalla sarjatasolla pelaaja voi pelata vain yhdessä joukkueessa. Anomus tuli jättää Pesäpalloliittoon 30.4.2017 mennessä.

Jos seuralla on toiminnallisesti oma juniori-ry, samalle paikkakunnalle rekisteröidyt emäseura ja junioriyhdistys voivat tehdä keskinäisen sopimuksen junioripelaajien liikkumisesta seurojen välillä ilman seuraedustuksen muutoksia. Menettelylle piti hakea lupa 30.4.2017 mennessä.

Ratkaisuilla halutaan lisätä seurayhteistyötä ja ajatella ennen kaikkea nuorten pelaajien etua.

– Nuorille pelaajille halutaan mahdollistaa riittävä pelimäärä vahvistamalla seurayhteistyön edellytyksiä, Pesäpalloliiton urheilutoimenjohtaja Mikko Huotari kertoo.

Pesäpalloliiton hyväksymät sopimukset nuorten pelaajien peluuttamisesta

Emäseura ja juniori-ry


Manse PP Edustus Ry ja Manse PP Juniorit Ry
Oulun Lipottaret ja Oulun Lippo Juniorit
Oulun Lippo Pesis ja Oulun Lippo Juniorit Ry
Pattijoen Urheilijat ja Pattijoen Urheilijat Juniorit

Pesäpalloliiton hyväksymät sopimukset kahden seuran välillä

Hyvinkään Tahko ja Riihimäen Pallonlyöjät
Kouvolan Pallonlyöjät ja Lahden Mailaveikot
Mailattaret, Vaasa ja Vähänkyrön Viesti, Vaasa