Valitse sivu

Lahden Mailaveikot ry on vuonna 1929 perustettu pesäpalloon erikoistunut urheiluseura. Seuran toiminta on tällä hetkellä erittäin vahvassa nosteessa. Jäsenmäärä on kasvanut voimakkaasti, ja joukkueita on tällä hetkellä vajaat 20. Seura on edustettuna miesten ja naisten suomisarjassa, maakuntasarjassa sekä C-ikäisistä nuorempiin kilpa- ja pelisarjoissa. Seuran toiminnan piirissä on yli 400 henkilöä, osa kilpatoiminnassa, osa harrastetoiminnassa ja toimihenkilötehtävissä. Nuorimmat harrastajat ovat 5-vuotiaita ja yläikärajaa ei harrastepuolella ole. Osaavaan valmentajajoukkoomme kuuluu 20 valmentajaa ja 12 apuvalmentajaa. Fysiikkavalmennuksen osalta meillä on hyvää yhteistyötä yleisurheiluvalmennuksen kanssa.

Lahdessa on laadukkaat harjoitteluolosuhteet pesäpallolle talvella ja kesällä. Urheilukeskuksessa sijaitseva Suurhalli tarjoaa junioreiden turnauksiin ensiluokkaisen ympäristön. Kesällä käytössämme on Kisapuiston hiekkatekonurmi ja useita tekonurmikenttiä eri puolilla Lahtea. Haemme nyt

JUNIORIVALMENNUSPÄÄLLIKKÖÄ

Haemme nyt juniorivalmennuspäällikköä kokoaikaiseen työsuhteeseen. Haemme innokasta ja aktiivista liikunta-alan osaajaa, joka ottaa vastuun junioritoiminnan kehittämisestä ja harrastepohjan laajentamisesta.

Työtehtäviin kuuluu:

1.       Junioritoiminnan johtaminen ja sen kehittäminen

– Junioritoiminnan organisointi painopisteenä uusien harrastajien aktivointi
​- Yhteistyöpolkujen rakentaminen muiden lajien kanssa
​- Yhteistyö päivähoito- ja koulutoimen kanssa
​- Lajin tunnettuuden kasvattaminen Lahdessa ja lähialueilla
– Alueellisen toimintamallin luonti yhdessä alueen seurakehittäjän kanssa

2.       Suunnitelmallisen ja pitkäjänteisen juniorivalmennuksen johtaminen

3.       Junioritoiminnan laadun parantaminen ja yhteisöllisyyden kehittäminen

Tehtävän hoitamisen edellytykset:

– viihdyt työssä, jossa saat olla tekemissä erilaisten ihmisten kanssa niin seuran sisällä kuin seuran ulkopuolisten sidosryhmien kanssa
– toimintatyylisi on rohkeasti toimeen tarttuva, innostava, positiivinen ja työtä pelkäämätön
– viihdyt aktiivisessa ja urheilullisessa porukassa
– sinulla on ajokortti ja auton käyttömahdollisuus
– tiedät pesäpalloharjoittelun perusperiaatteet

Työ on epäsäännöllinen kokopäivätyö. Työsuhde on aluksi määräaikainen, 12 kk. Juniorivalmennuspäällikön esimiehenä toimii seuran puheenjohtaja, muu johtoryhmä ja valmentajat ovat mukana aktiivisena tukiryhmänä. Tehtävä täytetään heti sopivan henkilön löydyttyä. Lähetä hakemuksesi viimeistään 28.2.2017 osoitteeseen toimisto(at)lahdenmailaveikot.fi

Tiedustelut: seuran puheenjohtaja Kirsi Laine, p. 044 505 1896 tai yllä oleva e-mail.

Lahden Mailaveikkojen kotisivut