Valitse sivu

Pohjois-Karjalan Liikunta ry on palkinnut Joensuun Mailan vuoden urheiluseurana alueellaan. Lisäksi joukkueena palkittiin seuran superpesisjoukkue, joka ylsi SM-pronssille. Kouvolan Pallonlyöjät on puolestaan vuoden nuorisourheiluseura Kymenlaaksossa. Erityistä kiitosta keräsi ”Pesis menee kylille” -hanke, joka toi pesäpallon pariin peräti 320 lasta Kouvolassa.

Joensuun Maila ja Kouvolan Pallonlyöjät nousivat otsikoihin myös torstaina, kun seurat julkaisivat superpesiskauden avauksen Finnish Baseball Goes Stockholm –tapahtuman merkeissä Tukholmassa. Ottelu pelataan Zinkensdammin urheilupuistossa lauantaina 22.4.

Marika ja Riikka Haapalainen palkittiin Ilomantsin kunnan vuoden liikuttajina. Vapaamuotoinen liikuntaporukka kokoaa erityisesti pesäpallon ja salibandyn pelaamiseen eri-ikäisiä ihmisiä; perheitä, tuttavia ja työkavereita.

Imatralla julkistettiin Etelä-Karjalan ensimmäiset urheilijalegendat. Heidän joukkoonsa lukeutuu itseoikeutetusti Imatran Pallo-Veikkojen 13 Itä-Lännen Ilpo Kytösalmi, joka voitti 21 vuotta kestäneellä urallaan kaksi Suomen mestaruutta.

Kari Kosolle elämänurapalkinto

Pelaajauransa jälkeen 40 vuotta pyyteetöntä seuratyötä Haminan Palloilijoiden hyväksi uurastanut Kari Koso on palkittu Kymenlaakson Liikunnan elämänurapalkinnolla. Koso on toiminut mm. pelinjohtajana, valmentajana, useissa luottamustehtävissä sekä vastuullisena järjestäjänä Itä-Länsi-tapahtumassa 2001 ja valtakunnallisilla leireillä. Haminan Palloilijoiden vuosikokous kutsui Koson seuran kunniapuheenjohtajaksi marraskuussa.

Aiheesta lisää

Kymenlaakson Urheilugaalan palkitut

30.11.2016: Kari Koso Haminan Palloilijoiden kunniapuheenjohtajaksi

Pesis menee kylille -hanke Kouvolassa

Joensuun Maila palkittiin Pohjois-Karjalan Urheilugaalassa

Uutisvuoksi: Etelä-Karjalan ensimmäiset urheilijalegendat

Finnish Baseball Goes Stockholm: Superpesisavaus Tukholmassa