Valitse sivu

Laitilan Jyskeen pesäpallojaosto hakee juniorivalmennuspäällikköä vakituiseen työsuhteeseen. Seurassa on tällä hetkellä runsaat 100 aktiivista pesäpalloa harrastavaa lasta ja nuorta. Lisäksi aikuispuolella naiset pelaavat suomensarjassa.

Juniorivalmennuspäällikön kumppanuus on rakennettu erityisesti Mynämäen Vesan kanssa. Tavoitteena on tehdä yhteistyötä myös muiden lähikuntien- ja kaupunkien seurojen kanssa. Alueilta löytyvät hyvät harrastus- ja harjoitteluolosuhteet pesäpallon ympärivuotiselle harrastamiselle. Tavoite on tarjota pesäpallon harrastus- tai kilpailupolku eri-ikäisille lapsille ja nuorille koko Vakka-Suomessa.

Hakijalta odotetaan:

 • Kokemusta lasten ja nuorten parissa toimimisesta
 • Näyttöjä omasta valmennus- ja/tai seuratoiminnan kehittämisestä, mielellään pesäpallon parista (valmentajakoulutukset)
 • Aktiivista ja tarmokasta otetta, yhteistyökykyä sekä oma-aloitteisuutta

Liikunnallinen koulutus katsotaan eduksi.

Toimenkuva on ensisijaisesti junioritoiminnan johtaminen ja sen kehittäminen:

 • Pesiskoulut
 • Koulukäynnit
 • Opettajakoulutukset (105 pesäpallo-onnistumista -koulutus)
 • Iltapäiväkerhotoiminnan organisointi yhdessä muiden vetäjien kanssa
 • Hyvin suunnitellut, toteutetut ja arvioidut harjoitukset seurassa
 • Seuran valmentajien toiminnan koordinointi
 • Harjoitusvierailut eri joukkueiden keskuudessa
 • Uusien joukkueiden perustamisen tuki seuroille
 • Alueyhteistyön rakentaminen yhteistyössä seurojen kanssa
 • Valmentajakoulutukset sekä seuran lasten vanhempien ja toimijoiden perehdyttäminen
 • Seurojen yhteiset leiri-, turnaus- ja pelijärjestelyt

Työpaikkana on koko Vakka-Suomi, asemapaikkana Laitila. Työ painottuu ilta-aikaan. Juniorivalmennuspäällikön esimiehenä toimii jaoston puheenjohtaja. Lisäksi erikseen nimetty alueellinen johtoryhmä toimii juniorivalmentajan tukena. Työn aloitus tapahtuu sopimuksen mukaan.

Vapaamuotoiset hakemukset ja ansioluettelo palkkatoivomuksineen pyydetään lähettämään 6.2.2017 mennessä osoitteeseen sami.maki(ät)laserkeskus.fi.

Aiheesta lisää

Laitilan Jyske kotisivuillaan

Sami Mäki
Laitilan Jyske, pesäpallojaoston puheenjohtaja
sami.maki(ät)laserkeskus.fi
044 022 3201